Témata: Vojenská cvičení USA a Ruska; Elektronické volby?; Rozzlobená primátorka; Koaliční „špičkování“; Vyjednávání o tzv. norských dětech. Moderuje: Lukáš Dolanský.

Obsah dílu

Přehrát vše

Vojenská cvičení USA a Ruska

Američané by výhledově mohli cvičit s vojáky z Česka, Maďarska a Gruzie. Washington tak prý chce podpořit své evropské partnery. Předseda vlády Bohuslav Sobotka úvahy o rozšíření amerických cvičení podpořil. NATO mezitím zvýšilo počet hlídkujících letounů u hranic s Ruskem. I východní velmoc totiž v posledních dnech sama zahájila rozsáhlá cvičení. Diskutovat budou člen zahraničního výboru Sněmovny Jaroslav Foldyna a místopředseda výboru pro obranu Ivan Gabal.


Elektronické hlasování?

Ve studiu ještě chvíli zůstane Ivan Gabal. Zeptáme se ho na podrobnosti k projektu elektronických voleb. Už před deseti lety ho spustilo Estonsko, další země ho zkoušely a zkoušejí, jiné – třeba Francie – pak systém kvůli nedostatečné bezpečnosti odmítly. Je takový projekt v Česku reálný? A za jakých podmínek by bylo možné volit elektronicky?


Rozzlobená primátorka

Primátorka hlavního města Adriana Krnáčová se dnes rozohnila a ostře požaduje sestavení vyšetřovací parlamentní komise, která by zkontrolovala projekt tunelu Blanka. Jeho otevření se kvůli promočeným kabelům opět odkládá. Další problém má magistrát dlouhodobě uložený v kartě Opencard. Nejnovější zprávy tvrdí, že lidé s kartou mladší dvou let, si musí vyzvednout a zaplatit novou – stará prý po čase přestane fungovat. Pozvání k tématu přijal bývalý pražský primátor Jan Kasl.


Koaliční špičkování

Od víkendového sněmu hnutí ANO se z koaličního tábora ozývají nespokojené reakce. Nejprve Andrej Babiš zkritizoval sociální demokraty. Ti si jeho slova nenechali líbit a zhodnotili jeho vystoupení jako nevhodné – problémy se prý mají řešit v soukromí. Rozjel se tak kolotoč reakcí a vystoupení jednotlivých politiků. Ustojí Sobotkův kabinet současnou krizi? A je to opravdu krize nebo jen špatně volená slova před delegáty? Do studia přijde politolog a filozof Daniel Kroupa.


Norské děti

Další vývoj v kauze bratrů Michalákových. Norsko je ochotné umožnit dětem výuku češtiny. Chlapci, kteří po odebrání rodičům žijí každý v jiné pěstounské rodině, pak ani nemají být adoptováni. Tvrdí to ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán, který se včera vrátil z jednání s norskými úřady. Právě on bude závěrečným hostem dnešního vysílání.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín