Témata: Půjde exministryně Parkanová před soud?; Jaké budou tresty v kauze Rath?; Miliardový tendr na mýtné; Omezení zbrojních průkazů?; Objevitel THC v Praze; Satanské verše vyjdou znovu. Moderuje: Lukáš Dolanský.

Obsah dílu

Přehrát vše

Obžaloba v kauze Casa?

Vyšetřování údajně předraženého nákupu letadel CASA pro českou armádu míří do finále. Policie navrhla obžalovat exministryni Vlastu Parkanovou a bývalého šéfa sekce pro vyzbrojování Jiřího Staňka. Probereme se redaktorem ČT Jiřím Hynkem, který kauzu dlouhodobě sleduje.


Miliardový tendr na mýtné

Do 14 dnů předloží ministr dopravy vládě konkrétní návrh, jak vyřešit výběr mýta od roku 2017. Dohodli se na tom koaliční špičky. Stávajícímu provozovateli systému, firmě Kapsch, totiž vyprší smlouva. Zaspal resort dopravy s vypsáním obřího tendru? A kdo za to nese odpovědnost? Hostem bude bývalý ministr dopravy, předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.


Omezení zbrojních průkazů?

Obce by mohly dostat širší pravomoc ve vydávání a prodlužování platnosti zbrojních průkazů. V reakci na tragédii v Uherském Brodě to navrhuje ministr vnitra Milan Chovanec. Je potřeba zpřísnit vydávání zbrojních průkazů, nebo jde jen o populismus? Diskutovat budou předseda výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Roman Váňa /ČSSD/ a člen představenstva LEX o.s. – Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní David Karásek.


Kdy se dostane konopí k pacientům?

Léčba konopím by měla být od léta dostupnější. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka s tím počítá nová konopná vyhláška, která rozšíří spektrum povolených druhů a zvýší limity pro pacienty z 30 na 180 gramů. Hostem bude objevitel struktury a syntézy THC Raphael Mechoulam, který se účastní konference k léčebnému konopí.


Satanské verše

V Česku opět vyjdou kontroverzní Satanské verše Salmana Rushdieho. Britský autor indického původu je vydal v roce 1988. Krátce poté na něj uvalil tehdejší duchovní vůdce Íránu ajatolláh Chomejní klatbu. Kniha podle něj urážela proroka Mohammeda. Téma pro anglistu z Filozofické fakulty Jihočeské univerzity Ladislava Nage.


Řekli v Událostech, komentářích

Roman Váňa /ČSSD/, předseda sněmovního výboru pro bezpečnost, ke slovům svého stranického kolegy Dienstbiera, že zbrojní průkazy by se měly vydávat pouze v naprosto mimořádných situacích

"Pan ministr Dienstbier si dokáže představit, že zbraň může nosit někdo, kdo převáží velké množství peněz. A že v jiném případě si nedokáže představit ten důvod. Já bych si dovedl představit i jiný důvod. A to je, že bráníte to, co máte s sebou, a co je nejcennější: svůj život."


Stopáž58 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín