Témata: Spory v armádě; „Černý rok“ pro bezpečnost?; Změny v exekucích; Nový slovenský deník. Moderuje: Daniel Takáč.

Obsah dílu

Přehrát vše

Spory v armádě

Petr Pavel možná předčasně skončí ve funkci náčelníka Generálního štábu. Podle deníku Právo je připravený požádat prezidenta Zemana o odvolání. V posledních týdnech se zhoršily vztahy mezi ním a ministrem obrany Martinem Stropnickým. A to zejména kvůli výběru nového šéfa Vojenské policie. Co přesně stojí za jejich rozpory? Hosty budou bývalý ministr obrany Alexandr Vondra /ODS/, místopředseda sněmovního výboru pro obranu Ivan Gabal /KDU-ČSL/, člen sněmovního výboru pro obranu Stanislav Mackovík /KSČM/ a publicista Matyáš Zrno.


„Černý rok“ pro bezpečnost?

Rok 2014 byl pro evropskou bezpečnost "černým rokem". Prohlásil to šéf NATO Jens Stoltenberg na výročním jednání v Bruselu. Zároveň vyzval k zastavení snižování výdajů na obranu. Probereme s Alexandrem Vondrou /ODS/, Ivanem Gabalem /KDU-ČSL/, Stanislavem Mackovíkem /KSČM/ a Matyášem Zrnem.


Změny v exekucích

Ministerstvo spravedlnosti zpřísní dohled nad exekutory. O prověrce se navíc už exekutoři dopředu nedozvědí. Poslanci zároveň připravují návrh, který upraví pravidla exekucí. Jak konkrétně? A pomůžou změny eliminovat neoprávněné exekuce? Diskutovat budou 1. náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán, člen ústavně-právního výboru sněmovny, předseda poslaneckého klubu hnutí Úsvit Marek Černoch, člen prezidia Exekutorské komory ČR Jiří Prošek a Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni.


Nový slovenský deník

Na Slovensku vyšla poprvé tištěná verze Denníku N. Nové periodikum založili bývalí redaktoři listu SME, který opustili poté, co ho koupila finanční skupina Penta. Jaké bude mít místo na slovenském mediálním trhu? A jaký je ve srovnání s českým? Téma pro šéfredaktora Denníku N Matúše Kostolného a redaktorku magazínu Reportér Adélu Dražanovou.


Řekli v Událostech, komentářích

Alexandr Vondra /ODS/, bývalý ministr obrany, ke sporu generála Petra Pavla s ministrem obrany

"Ministr Stropnický reprezentuje stranu ANO, která řekla, že jde do politiky dělat to jinak než politici. A zároveň měli tu teorii řídit stát jako firmu. A on samozřejmě musí poslouchat na slovo šéfa Andreje Babiše, takže před ním mluví jinak než bez něj. A pak si samozřejmě léčí ten komplex tím, že potřebuje, aby se mu všichni klanili na tom ministerstvu, a tady narazil na člověka, který si prošel bojem. To už jsou jiní vojáci než ti, co si pamatuje, řekněme, před těmi deseti, patnácti lety."


Řekli v Událostech, komentářích

Ivan Gabal /KDU-ČSL/, místopředseda sněmovního výboru pro obranu, ke sporu generála Petra Pavla s ministrem obrany

"Pan generál má pravdu z hlediska těch dvou hlavních věcí, které uvádí. (…) S tím bych souhlasil, že ty věci nebyly předjednány. A to si myslím, že je zdůrazněno správně, že mi bychom potřebovali spolupracovat, ne si konkurovat. Trošku mi vadí to závěrečné plácnutí do vody. To vyhrožování tou demisí, protože my přece nebudeme dávat do demise generála, který má jít na druhý nejvyšší post v alianci, aby odešel z trestu. On podle mého názoru ví, že tu demisi nikdo nepříjme, trošku tím tak jako tříská do stolu, což mi přijde zbytečné."


Stopáž56 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín