Témata: Spor o bustu Karla Kryla ve Sněmovně; Předvolební týden; Proč se lidé bojí islámu?; Cena VIZE 97. Moderuje Daniel Takáč

Obsah dílu

Přehrát vše

Spor o Krylovu bustu

Ve sněmovně byla odhalena busta Karla Kryla. Klub jeho přátel proti tomu ale protestuje – podle nich je to v naprostém rozporu s Krylovými názory a odkazem. Patří busta Karla Kryla do Sněmovny? Diskutovat budou ministr kultury Daniel Herman /KDU-ČSL/, poslanec, místopředseda KSČM Jiří Dolejš a hudebník Jaroslav Hutka.


Volební výhledy

Už v pátek se otevřou volební místnosti po celém Česku. Lidé budou rozhodovat o složení zastupitelstev měst a obcí – a ve třetině republiky vyberou taky nové senátory. O hlasy v komunálních volbách se uchází rekordních 165 stran a hnutí, do senátních navrhlo kandidáty 47 uskupení. Máme skutečně šanci vybrat si své zastupitele? Vyznáme se v komplikovaném volebním systému? A je dobré se rozhodovat podle předvolebních průzkumů? Téma pro sociologa Medianu Daniela Prokopa a politologa Tomáše Lebedu.


Strach z Islámského státu

Skupina Islámský stát vyvěsila vlajku nad východní částí syrského města Kobani. Radikálové v jeho okolí bojují s kurdskými jednotkami o pásmo kolem syrsko-turecké hranice. Kobani je přitom poslední baštou Kurdů na severu Sýrie. Do Tel Avivu se spojíme se zpravodajem ČT Jakubem Szántó. Do studia přijde Bill Warner z Centra pro studium politického islámu.


Vize 97

Cenu VIZE 97 letos získal americký profesor a kulturní antropolog Andrew Lass. Nadace Dagmar a Václava Havlových ho vyznamenala za to, že po revoluci pomohl návratu tehdejšího Československa do světa civilizovaných společností. Andrew Lass bude exkluzivním hostem v závěru pořadu.


Řekli v Událostech, komentářích

Jaroslav Hutka, hudebník, o umístění busty Karla Kryla v Poslanecké sněmovně v Parlamentu ČR

"Mně se to zdá směšné. Kdyby ta busta uměla plivat, tak by možná na tom místě měla smysl. (…) Establishment ulovil svobodnou bytost ve svobodné krajině, odřízl ji na podstavec a teď ji tam establishment má, že nemůže ublížit."


Řekli v Událostech, komentářích

Daniel Herman /KDU-ČSL/, ministr kultury, o umístění busty Karla Kryla v Poslanecké sněmovně v Parlamentu ČR

"Jsem rád, že tam busta Karla Kryla v Poslanecké sněmovně v atriu je, a určitě každý, kdo půjde kolem, se nad tím zamyslí. A pro mě osobně je to čest a radost, že jsem nad tím mohl převzít záštitu."


Řekli v Událostech, komentářích

Jiří Dolejš /KSČM/, předseda strany, o umístění busty Karla Kryla v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR

"Nebezpečí by bylo, a doufám, že se to nestane, kdyby každoročně například při úmrtí výročí smrti či narození Karla Kryla se tam nějaká pokrytecká klaka klanila s mašlemi a věnci, to by bylo opravdu nešťastné."


Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín