Téma: Kritika na vedení ministerstva dopravy; Spor o "komunistického fízla“; Boj s Islámským státem; 50 let Ypsilonky. Moderuje David Borek.

Obsah dílu

Přehrát vše

Doprava v problémech

Kdo může za problémy na dálnici D47. Zjistit by to měla sněmovní vyšetřovací komise, jejíž vznik podporují poslanci napříč politickým spektrem. Ministr dopravy už připustil, že během zimy hrozí uzavření vadných mostů u Ostravy. Jak se tedy budou závady řešit? Hostem bude ministr dopravy Antonín Prachař /ANO/, poslanec Jan Birke /ČSSD/, poslankyně Olga Havlová /Úsvit/, bývalý generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic David Čermák a Robert Zbíral z Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.


Hádka o „fízla“

Miroslav Kalousek se nemusí omlouvat za slova o komunistickém fízlovi. Ve sněmovně tak mluvil o poslanci KSČM Zdeňku Ondráčkovi, který se před rokem 1989 podílel na potlačování demonstrací. Dolní komora rozhodnutí mandátového a imunitního výboru nepotvrdila ani nezrušila, a to proto neplatí. O čem poslanecký spor o slovo fízl vypovídá? Co podobného už sněmovna zažila a jak se mění politický slovník? Téma pro ředitele Ústavu pro jazyk český AV ČR Karla Olivu a komentátora Jindřicha Šídla.


Bitva s islámským státem

Spojenci dál pokračují v náletech na pozice radikálů z Islámského státu v Sýrii a Iráku. Podle opozičních pozorovatelů zemřelo 14 radikálů a 5 civilistů. Rada bezpečnosti OSN rezolucí vyzvala státy, aby přísněji trestali aktivní zapojení svých občanů po boku džihádistů. Jak je to s nuceným spojenectvím USA a Sýrie? A jakou roli tam hraje šiítský islám a zášť mezi šíity a sunnity? Probereme s arabistou Janem Čuříkem.


50 let Ypsilony

Padesátiny divadelní Ypsilony. Narozeniny slaví speciálním představením, během kterého se herecký soubor vrátí k nejslavnějším inscenacím. Víc s ředitelem a zakladatelem Studia Ypsilon Janem Schmidtem a hercem Jiřím Lábusem.


Řekli v Událostech, komentářích

Antonín Prachař /ANO/, ministr dopravy, o vypsání nového tendru na provozovatele elektronického mýtného (současnému provozovateli končí smlouva v r. 2016)

"My máme regulérně ukončený tendr na projektového manažera, nikdo ho nenapadl. Pracuje hodnotící komise, do desátého října máme vyhodnoceno. To znamená, že my jsme připraveni podepsat soutěž."


Řekli v Událostech, komentářích

David Čermák, bývalý generální ředitel ŘSD, o vypsání nového tendru na provozovatele elektronického mýtného (současnému provozovateli končí smlouva v r. 2016)

"Ta soutěž na nového provozovatele by se měla vypsat v březnu 2015. Zůstává nám nějakých pět měsíců, aby bylo přesně vydefinované politické zadání. (…) Za těch pět měsíců provést kvalitní analýzu, do toho započíst legislativní změny a připravit tendr, to je doba, která je téměř nerealizovatelná, aby se dala stihnout."


Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín