Témata: Konec zdravotnických poplatků; Třetí odboj; Zadržený a obviněný Rittig; Propaganda Islámského státu. Moderuje: Lukáš Dolanský.

Obsah dílu

Přehrát vše

Konec poplatků

Definitivní tečka za poplatky u lékařů, v lékárnách a za pobyt v nemocnici – jejich zrušení prošlo sněmovnou. Od nového roku se tak zřejmě bude platit pouze na pohotovosti. Vláda chce výpadek hradit z rozpočtu. A pravicová opozice to kritizuje – peníze se podle ní mohly použít třeba ve školství nebo v sociálních službách. Jak se zdravotnické poplatky osvědčily? A byly vůbec k něčemu? Téma pro bývalé ministry zdravotnictví Leoše Hegra /TOP 09/, Zuzanu Roithovou /KDU-ČSL/ a Ivana Davida /ČSSD/.


Třetí odboj

Dalších osmatřicet bojovníků proti komunismu vyznamenal ministr obrany. Ocenění dostal například vydavatel zakázané literatury Jiří Lederer, někdejší televizní redaktorka a později zakládající členka Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných Otta Bednářová nebo disident Vladimír Hučín, který bude hostem Událostí, komentářů spolu s politickým analytikem Lukášem Jelínkem.


Zadržený a obviněný Rittig

Ivo Rittiga a dalších devět lidí stíhá policie v souvislosti s firmou Oleo Chemical, která dodávala naftu pražskému dopravnímu podniku. Všechny v průběhu dopoledne zadržela a během zítřka by se mělo rozhodnout o jejich případné vazbě. Čeho se kauza týká, řekne redaktor Jiří Hynek.


Propaganda Islámského státu

Koalice proti Islámskému státu dál sílí. Přidalo se Dánsko a vyslání stíhaček do Iráku odsouhlasil také britský parlament. Podle oficiálních odhadů přitom v řadách Islámského státu bojují zhruba tři tisíce Evropanů – a reálně jich může být i dvojnásobek. Na čem je postavena propaganda Islámského státu, která láká rekruty z Evropy? Téma pro publicistu a autora knih o islámu Lukáše Lhoťana a arabistu Rádia Svobodná Evropa Petra Kubálka.


Řekli v Událostech, komentářích

Leoš Heger /TOP 09/, bývalý ministr zdravotnictví, ke zrušení třicetikorunových poplatků u lékařů a za recept v lékárně

"Protože se zrušily regulační poplatky ve smyslu hospitalizačních poplatků, tak už jsou první jasné signály, že přibývá pacientů v následné péči. Lidé se mnohem raději ucházejí o lázně a já myslím, že nárůst pacientů u praktických lékařů bude enormní."


Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín