Témata: Peníze na sociální služby v režii krajů; Válka v Iráku?; Spor o potratovou pilulku; Dědictví totality na Krymu; Japonský tanečník Tanaka v Praze. Moderuje Daniel Takáč.

Obsah dílu

Přehrát vše

Peníze na sociální služby

Chyba Ministerstva práce a sociálních věcí prý ohrozí skoro milion lidí závislých na sociálních službách. Tvrdí to občanští demokraté, kteří proto chtějí odložit příslušnou novelu zákona. Ta počítá s tím, že od ledna budou peníze rozdělovat kraje namísto Ministerstva. ODS tvrdí, že převod dotací ze státu na kraje není dostatečně připraven. Jaká pravidla je podle občanských demokratů potřeba doladit? A opravdu hrozí chaos? Probereme s ředitelem Odboru sociálních služeb Ministerstva práce Davidem Pospíšilem, expertkou ODS na sociální problematiku Lenkou Kohoutovou a předsedou Národní rady zdravotně postižených Václavem Krásou.


Válka v Iráku

Radikální islamisti vyhlásili tažení na Bagdád. Armáda se snaží údery vracet, vojáci ale v řadě případů bez boje utíkají. Do rukou ozbrojenců tak padly zbraně, které Iráčané dostali od Američanů, stejně jako stamiliony dolarů. Z oblasti prchají statisíce lidí – a vláda prosí svět o pomoc. Co vyhrotilo situaci v Iráku? Jaký vývoj se dá očekávat? A jak zareaguje OSN? Do Tel Avivu se spojíme se zpravodajem Jakubem Szántó. Hostem bude bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý a analytik Metropolitní univerzity Praha Břetislav Tureček.


Spor o potratovou pilulku

V českých lékárnách bude v nejbližších dnech dostupná takzvaná potratová pilulka. Ženám umožní šetrnější možnost, jak přerušit těhotenství. Pravidla budou stejná jako při chirurgické miniinterrupci. Diskutovat budou porodník, gynekolog, exposlanec Aleš Roztočil a gynekoložka, spolupracovnice Hnutí pro život Xenie Preiningerová.


Dědictví totality

Jaké dědictví po sobě zanechává totalita – téma mezinárodní konference v Senátu. Po pětadvaceti letech od pádu komunismu zkoumá, jaká je kvalita demokracie v posttotalitních zemích. Jedním z hostů je i šéf krymských Tatarů Mustafa Džemilev. V Událostech, komentářích s ním nabídneme exkluzivní rozhovor.


Min Tanaka v Praze

V rámci oslav dvacáté sezony Divadla Archa se do Prahy vrací japonský tanečník a režisér Min Tahala. Večer se představí na Rohanském ostrově. V Arše pak vystoupí v sólové inscenaci Šťastný strom. Víc řekne ředitel Divadla Archa a blízký přítel Min Tanaky Ondřej Hrab.


Řekli v Událostech, komentářích

Václav Krása, předseda Národní rady zdravotně postižených o novém znění zákona o sociálních službách

"Převod dotačního řízení na úroveň krajů je pouze politické rozhodnutí, není pro to žádný odborný argument. Budeme unikátní zemí, která bude mít tento systém. Financování sociálních služeb bylo decentralizováno pouze ve 2 zemích - v Rakousku a ve Švýcarsku. A v obou zemích se celý ten trend obrací zpět. Tím, že my si převedeme všechny tyto kompetence na kraje, se stát zbaví jakékoli možnosti do toho zasahovat. (...) Lidé budou velmi nešťastní, že v Bruntálu budou mít jiné služby, jinou kvalitu služeb, jiné financování než třeba v západních Čechách. Toto je unikátní systém, který je velmi špatný. (...) Bude to probíhat jako v Rakousku, lidé se budou stěhovat za lepšími sociálními službami. V Rakousku to pochopili, ve Švýcarsku to pochopili, jenom my se nedokážeme nikdy poučit. My musíme jít vždycky extra cestou, nerozumím tomu."


Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín