Témata: Vojáci NATO v ČR?; Důchodová reforma; Pokuta pro premiéra; G7 jedná o Ukrajině; 25 let od masakru na Tchien-an-men; Jen počkej, zajíci! Moderuje: Lukáš Dolanský.

Obsah dílu

Přehrát vše

Vojáci NATO v ČR?

Vyjádření Bohuslava Sobotky ohledně posílení americké vojenské přítomnosti v Evropě vyvolalo silné emoce mezi koaličními i opozičními politiky. Premiér musel svá slova, že Česko nepatří ke státům, které by po posílení armád NATO volaly, vysvětlovat na jednání předsednictva vlády. Za chybu je označil i prezident Miloš Zeman. A co na ně říká samotné NATO? Zeptáme se šéfa KDU-ČSL, vicepremiéra pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka a velvyslance ČR při NATO Jiřího Šedivého. Komentář připojí Petr Hartman z Českého rozhlasu Plus.


Pokuta pro premiéra

Desetitisícovou pokutu dostal Bohuslav Sobotka za to, že navrhl Andreje Babiše do vlády na post ministra financí bez lustračního osvědčení. V přestupkovém řízení mu ji vyměřila radnice Prahy 1. Premiér rozhodnutí považuje za politické a odvolal se. A Andrej Babiš se nabídl, že pokutu zaplatí za něj. Téma pro starostu Prahy 1 Oldřicha Lomeckého /TOP 09/.


Ukrajinská krize

Na Ukrajině vypukly nejtvrdší boje od začátku konfliktu. Armáda nasadila pozemní i vzdušné síly a útočí na jednu z hlavních bašt separatistů – Slavjansk. Jen v jeho okolí padlo podle úřadů na 300 proruských separatistů. Nový ukrajinský prezident Porošenko se mezitím sešel ve Varšavě se svým americkým protějškem Obamou. A hospodářskou pomoc Kyjevu budou společně ladit lídři vyspělých ekonomik na jednání G7. Do Bruselu se spojíme se zpravodajem Bohumilem Vostalem. Do studia přijde politolog Metropolitní univerzity Praha Bořivoj Hnízdo.


25 let od masakru na Tchien-an-men

Čtvrt století uplynulo dnes od jedné z nejkrvavějších událostí v moderních čínských dějinách. Komunistický režim tehdy krvavě potlačil studentské protesty na náměstí Nebeského klidu. Masakr si připomíná celý svět, v samotné Číně ale dodnes zůstává tabu. Do Pekingu se spojíme se zpravodajkou Barborou Šámalovou.


Jen počkej, zajíci!

Animovaný seriál, se kterým vyrostlo několik generací dětí. První díl Jen počkej, zajíci! se natočil už v roce 1969. Pokračování točil syn režiséra Jevgenije Kotěnčkina Alexej Kotěnočkin. V Česku byl na zlínském filmovém festivalu pro děti a bude hostem v závěru pořadu.


Řekli v Událostech, komentářích

Pavel Bělobrádek /KDU-ČSL/, vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace, předseda strany, k výrokům premiéra Sobotky ohledně posilování vojsk NATO v Evropě

Je to samozřejmě velmi závažný signál a i v podstatě na té neformální úrovni se nás někteří spojenci, jako je Polsko a podobně, ptají, jak to vlastně myslíme. Protože tady byl výrok pana ministra obrany, který se pak musel nějak vysvětlovat, teď je tady výrok premiéra, který se musí vysvětlovat. A naše spojence to poměrně jaksi znejisťuje a ptají se, jak to vlastně myslíme, jestli patříme na proruskou stranu, nebo ne. Takže v těchhle otázkách takovéto nepřesnosti by se skutečně stávat neměly.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín