Připojení Krymu?; Sněmovna bez alkoholu; Bikesharing v Praze?; Olga

Obsah dílu

Přehrát vše

Připojení Krymu?

Krymský autonomní parlament rozhodl o připojení poloostrova k Rusku. Usnesení má podle vlády okamžitou platnost. V referendu se k němu obyvatelé vyjádří 16. března. Kyjev považuje rozhodnutí za nelegitimní. Evropská unie v reakci na to pozastavila rozhovory s Ruskem o vízech a obchodní dohodě. Zároveň žádá urychlené jednání mezi vládou v Kyjevě a Moskvou. Podaří se udržet jednotnou Ukrajinu? Co znamená rozhodnutí parlamentu o odtržení Krymu? A proč šéfové států osmadvacítky nesáhli k sankcím vůči Rusku? Na Krym se spojíme se zpravodajem Miroslavem Karasem, do Bruselu se zpravodajem Bohumilem Vostalem. Hostem bude odborník na mezinárodní právo z Ústavu státu a práva AV ČR Vladimír Balaš a politolog Metropolitní univerzity Bořivoj Hnízdo.


Sněmovna bez alkoholu

Předseda dolní parlamentní komory Jan Hamáček zakázal prodej a podávání alkoholu ve všech sněmovních restauracích během jednání poslanců. Částečně tak vyhověl návrhu hnutí ANO. Podle některých členů opozice ale nařízení snižuje vážnost Poslanecké sněmovny. Je nutné podobným opatřením omezovat konzumaci alkoholu? Probereme s místopředsedou poslaneckého klubu ČSSD Janem Chvojkou.


Bikesharing v Praze?

Praha chce po vzoru jiných evropských měst spustit takzvaný bikesharing – tedy veřejné půjčování kol. V ulicích by podle současných plánů měla být zhruba tisícovka kol na asi sto padesáti stanovištích. Pomůže projekt zlepšit podmínky pro cyklisty v Praze? Téma pro zakladatele Bajkazylu Martina Kontru.


Olga

Neznámou tvář Olgy Havlové ukazuje dokument, který se večer představí na festivalu Jeden svět. Režisér Miroslav Janka v něm použil dosud nezveřejněné záběry a fotografie manželky prvního polistopadového prezidenta. Víc s přítelkyní Olgy Havlové Annou Freimanovou.


Řekli v Událostech, komentářích

Vladimír Balaš, odborník na mezinárodní právo, Ústav státu a práva AV ČR, k právní napadnutelnosti postupu Ruska na Krymu

„Nepochybně byla porušena Charta OSN, zejména zásada, která mluví o tom, že nikdo se nebude vměšovat nebo zasahovat do politické nezávislosti a územní celistvosti jiného státu (…) Pak paradoxně ještě existuje podezření, že se Rusko dopustilo agrese, dokonce ve smyslu rezoluce, kterou přijalo Valné shromáždění na návrh Sovětského svazu v roce 1974.“


Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín