Nová sněmovna; Extremistický hejtman

Obsah dílu

Přehrát vše

Nová sněmovna

Měsíc po volbách se v dolní komoře poprvé sešli noví poslanci – a složili poslanecký slib. Kdo stane v čele sněmovny se rozhodne až během týdne. Sociální demokraté navrhují na předsedu Jana Hamáčka. Další strany pak představily své kandidáty na posty místopředsedů. Jaká bude nová sněmovna? Je registr smluv, transparentnost legislativy a více pravomocí pro Nejvyšší kontrolní úřad opravdu tím, na čem by poslanci měli pracovat nejdřív? A jak blízko je zrušení lustračního zákona? Probereme se zástupci všech sněmovních stran. Hostem bude předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák, předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik, předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík, místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová, předseda poslaneckého klubu hnutí Úsvit Radim Fiala a předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.


Extremistický hejtman

Slovensko zaskočil úspěch lídra nacionalistů Mariana Kotleby. Politik známý protiromskými výroky a obdivem ke klerofašistickému režimu prezidenta Tisa vyhrál druhé kolo krajských voleb v banskobystrickém kraji a stane se hejtmanem. Jak chápat jeho vítězství? Je důkazem narůstajícího extremismu ve slovenské společnosti? A co může reálně jako hejtman prosadit? Téma pro zahraničního zpravodaje ČT Davida Miřejovského, politologa Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslava Mareše a generálního ředitele Muzea Slovenského národního povstání Stanislava Mičeva.


Řekli v Událostech, komentářích

Jaroslav Faltýnek /ANO/, předseda poslaneckého klubu hnutí, o lustračním osvědčení pro předsedu hnutí ANO Andreje Babiše

"Pan Babiš byl včera za panem prezidentem, diskutovali spolu o této záležitosti a bylo tam naznačeno nějaké řešení této situace. /…/ My dál počítáme s tím, že navrhneme na post ministra financí a vicepremiéra pro ekonomiku předsedu našeho hnutí Andreje Babiše. Pokud bude problém, tak ho budeme řešit, máme připravenou určitou záložní variantu."


Stopáž56 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrMagazín