Planeta v ohrožení?; Bezzubá rezoluce?; Svatováclavský praporec; Knihovna v továrně

Obsah dílu

Přehrát vše

Planeta v ohrožení?

Přední světoví klimatologové zveřejnili zprávu o změnách podnebí. Předpokládá, že hladina světového oceánu vzroste do roku 2100 až o 82 centimetrů. Podle textu, na kterém se ve švédském Stockholmu shodli delegáti z více než stovky zemí, za klimatické změny s 95procentní pravděpodobností mohou lidé. Měli bychom se obávat změn klimatu? A jak by na ně mělo lidstvo reagovat? Jsou potřeba drastická opatření? Hosty Událostí, komentářů budou klimatolog Radim Tolasz, fyzik a publicista Luboš Motl a ředitel Centra pro otázky životního prostředí Bedřich Moldon.


Bezzubá rezoluce?

Rusko a Spojené státy se dohodly na nové rezoluci k Sýrii. Rada bezpečnosti její podobu řešila dva a půl roku. Moskva a Peking totiž jakýkoli zákrok vůči režimu Bašára Asada dosud vetovaly. Oproti původní verzi je ale návrh mírnější. Nezahrnuje možnost vojenského zásahu v případě, že Sýrie nedodrží podmínky likvidace chemických zbraní. Co přijetí rezoluce pro Syřany znamená? Může být klíčová pro řešení tamní krize? Nebo je její význam spíše symbolický? Zeptáme se ředitele iráckého vysílání Rádia Svobodná Evropa Sergeje Daniločkina a zpravodaje ČT ve Washingtonu Martina Řezníčka.


Svatováclavský praporec

Historici na Pražském hradě objevili zbytek praporce svatého Václava. Zjistili, že čtvrtá a poslední relikvie tohoto českého národního světce je součástí praporce svatého Jiří. Ten je běžně k vidění v expozici svatovítského pokladu na Pražském hradě. Zatím ale nikdo netušil, jaké tajemství ukrývá. Čím je nález tak unikátní? Co vypovídá o svatém Václavovi? A jak je možné, že historici praporec poznali až teď? Odpoví Milena Bravermanová, kurátorka Oddělení uměleckých sbírek ze Správy Pražského hradu.


Knihovna v továrně

V centru Zlína od dneška funguje Baťův institut. Do bývalých továrních hal číslo 14 a 15 se přestěhovala krajská knihovna a muzeum. Přestavba stála skoro miliardu. Čím je tento areál výjimečný? Proč v něm bude sídlit knihovna? A jak se daří obnovovat baťovskou architekturu? Otázky pro architekta Ivana Bergmanna.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrMagazín