Kdo zaplatí Paskov?; Spor o Sýrii; Rozhovor s Efraimem Halevym; Opera Toufar
Moderuje: Martin Veselovský

Obsah dílu

Přehrát vše

Kdo zaplatí Paskov?

Tři tisíce lidí na Ostravsku se bojí o práci. OKD chce na konci prosince 2014 uzavřít Důl Paskov. Firma tvrdí, že jedinou možností, jak fungování dolu prodloužit, je státní dotace čtyři až šest miliard korun. Odbory chtějí dál jednat s vedením firmy. A nevylučují ani stávku. Měl by stát chtít, aby se společnost OKD finančně podílela na útlumu těžby na dole Paskov? Má k tomu vůbec nějakou páku? A pokud ne, kdo útlum zaplatí? Hostem bude europoslanec Libor Rouček /ČSSD/ a místopředseda regionálního sdružení ODS Moravskoslezského kraje Pavel Drobil.


Spor o Sýrii

Sýrie předala Rusku údajné důkazy o odpovědnosti povstalců za srpnový chemický útok. A náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov prohlásil, že závěry inspektorů OSN jsou neúplné a zpolitizované. OSN kontruje: dokument je prý zcela jednoznačný. Do Moskvy se spojíme se zpravodajem ČT Miroslavem Karasem. Téma pak probereme s odborníkem na vojenskou toxikologii z Katedry radiologie, toxikologie a ochrany obyvatelstva Jihočeské univerzity v Českých Budejovicích Jiřím Patočkou.


Rozhovor s Efraimem Halevym

Čtrnáct let vedl izraelskou tajnou službu Mossad, dnes přednáší na konferencích po celém světě. Efraim Halevy byl hostem Fora 2000 a České televizi poskytl exkluzivní rozhovor.


Opera Toufar

Kněz Josef Toufar, oběť komunistického teroru padesátých let, se stal hlavní postavou komorní opery. Ve světové premiéře ji dnes uvádí Národní divadlo na své scéně v Kolowratu. Jak se povedla? A jsou ve světě obvyklé opery na podobně těžká témata? Zeptáme se operní recenzentky Heleny Havlíkové.


Řekli v Událostech, komentářích

Pavel Drobil /ODS/, místopředseda regionálního sdružení o státních investicích do Dolu Paskov

"Nevidím smysluplnost v nalévání 1 až 1,5 mld. korun ročně do tohoto dolu, pakliže tam nedojde ke srovnání nákladů, za které se ta tuna uhlí těží. To jsou prostě věci, které musí řešit stávající vlastník."


Řekli v Událostech, komentářích

Libor Rouček /ČSSD/, europoslanec, o státních investicích do Dolu Paskov

"Stát by se neměl vyzouvat z toho řešení. Samozřejmě je to na vlastnících, nikdo nebude dotovat soukromé vlastníky, ale stát zde musí hrát důležitou roli pro zaměstnance a záchranu pracovních míst."


Stopáž56 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrMagazín