Dnešní témata: Fotovoltaika bez dotací?; Odškodnění pro Baťovy potomky?; Život v Sýrii; Trest za vraždu studentky; Letní škola architektury Plasy 2013

Obsah dílu

Přehrát vše

Fotovoltaika bez dotací?

Výrobci elektřiny z obnovitelných zdrojů přijdou o státní podporu. Senátem hladce prošla novela, které ukončuje příspěvek pro zařízení uvedená do provozu po 1. lednu 2014. Firmy pobírající dotace budou muset zároveň zveřejnit své vlastníky. Zlevní díky schválení novely elektřina? A hrozí státu kvůli solárním elektrárnám arbitráže? Hostem Událostí, komentářů bude náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku Pavel Šolc a ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák.


Odškodnění pro Baťovy potomky?

Dědicové českého podnikatele Jana Antonína Bati žádají Slovensko o odškodnění za majetek, který stát zabavil rodině na základě Benešových dekretů. Svoji pohledávku předběžně vyčíslili na miliardu eur – tedy víc než 25 miliard korun. Co přesně Baťova rodina požaduje? A má šanci uspět? Do Bratislavy se spojíme se zpravodajem Davidem Miřejovským.


Život v Sýrii

Klid zbraní v Sýrii by podle ministrů zahraničí Ruska a Spojených států měla zajistit mezinárodní mírová konference. Sergej Lavrov a John Kerry se už druhý den radí, jak dostat pod kontrolu syrské chemické zbraně. Občanská válka v zemi trvá už dva a půl roku. Jaký je běžný život v Sýrii? Co lidé nejvíc potřebují? A jak dostupná je lékařská péče a ostatní služby? Zeptáme se Dagmar Fouskové, která se po půl roce vrátila ze Sýrie, kde vedla misi společnosti Člověk v tísni.


Trest za vraždu studentky

Trest smrti dostali čtyři muži za hromadné znásilnění a vraždu indické studentky. Brutálně ji napadli, když se s přítelem vracela z kina. Případ otřásl indickou společností a rozpoutal diskuzi o bezpečnosti žen. Probereme s indoložkou Blankou Knotkovou-Čapkovou.


Letní škola architektury Plasy 2013

Spojení moderní architektury a téměř tisíc let starého kláštera – téma dvoutýdenního workshopu, který vrcholí v Plasích. Zlepšit urbanismus města se snažily tři desítky studentů pod vedením předních českých architektů. Čím je tamní klášter unikátní? Téma pro kastelána kláštera Plasy Pavla Duchoně.


Řekli v Událostech, komentářích

Pavel Šolc, náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku:

Já se nebojím arbitráží, očekávám, že přijdou. (…) Ale domnívám se, že pozice českého státu je velmi silná a stejně jako český stát vyhrál v posledních letech řadu arbitráží zvící několika desítek miliard korun, tak i v této arbitráži uspěje.


Řekli v Událostech, komentářích

Martin Sedlák, ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost

Arbitráže už jsou, běží kvůli té 26% solární dani a dá se očekávat, že prodloužení solární daně bude motivovat více zahraničních investorů k ochraně svých investic.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrMagazín