Víc peněz pro zdravotnictví?; Zásah proti Sýrii?; Hornický protest; Magdalena Kožená v Brně

Obsah dílu

Přehrát vše

Víc peněz pro zdravotnictví?

Vláda v demisi zatím nerozhodla o navýšení peněz pro zdravotnictví – a debatu odložila. Spor je hlavně o platby státu za pojištěnce. Šéf resortu Martin Holcát žádá zvýšení o 98 korun měsíčně, Jiří Rusnok navrhuje 50 korun. Opravdu je v systému málo peněz? Jak se zvednou platby státu za děti a seniory? A hrozí kolaps krajských nemocnic? Hostem bude místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic Petr Fiala. Kabinet začal projednávat také návrh státního rozpočtu na příští rok. Probereme s ekonomem, členem NERV Petrem Zahradníkem a ekonomickým poradcem ČMKOS Jaroslavem Šulcem.


Zásah proti Sýrii?

Americký prezident Barack Obama plánuje vojenskou intervenci v Sýrii. Ruský premiér Vladimír Putin označuje případný útok bez mandátu OSN za agresi. Poprvé ale připouští, že pokud za chemickým útokem v Damašku opravdu stojí Bašár Asad, mohlo by Rusko intervenci na půdě OSN podpořit. Probereme s analytikem mezinárodních vztahů Vladimírem Votápkem a amerikanistou Institutu mezinárodních studií FSV UK Kryštofem Kozákem.


Hornický protest

Demonstraci za lepší mzdy a zachování pracovních míst plánují na 17. září moravskoslezští horníci. Pochodem v Ostravě chtějí bojovat proti plánům OKD, které mimo jiné zvažuje uzavření dolu Paskov. Co konkrétně horníci požadují? A vyjde jim vedení společnosti vstříc? Téma pro předsedu Sdružení hornických odborů Jaromíra Pytlíka a ředitele vnějších vztahů OKD Petra Jonáka.


Magdalena Kožená v Brně

Mezzosopranistka Magdalena Kožená přichystala dárek pro své rodné Brno. Večer vystoupí za doprovodu varhanního virtuosa Christiana Schmitta v Besedním domě. Hostem bude hudební publicista Jindřich Bálek.


Nejkrásnější známka

V Praze začalo největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. A v podvečer tam vyhlásili výsledky ankety o nejkrásnější poštovní známku. Víc řekne předseda Společnosti sběratelů československých známek Jiří Sedlák.


Řekli v Událostech, komentářích

Petr Jonák, ředitel vnějších vztahů OKD, o finanční krizi těžařské firmy

"Velkou část (zisků) jsme investovali zpět do investic. Jen za posledních pět let to bylo 27 miliard korun. (…) My jsme provedli škrty napříč celou společností. Platy horníků necháváme jako poslední položku."


Řekli v Událostech, komentářích

Jaromír Pytlík, předseda Sdružení hornických odborů, o finanční krizi OKD

"Viníkem tady není nízká cena uhlí, ale vlastník. /…/ Zatížili tuto loď, nadělali do ní díry a teď chtějí stáhnout kůži ze zaměstnanců."


Stopáž56 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrMagazín