Dnešní témata: Sporná amnestie; Chřipka útočí; Václav Klaus v Německu; Den památky Jana Palacha

Obsah dílu

Přehrát vše

Sporná amnestie

Premiér Nečas si stojí za svým podpisem pod prezidentovou amnestií. Řekl, že dokument nemohl nepodepsat, protože nebyl protiprávní. Kontroverze, které amnestie vyvolala, ho ale prý mrzí. Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana se dílčí amnestie může týkat osmnácti závažných kauz. Mohl premiér jednat jinak? A co se stane se zablokovaným majetkem lidí, jejichž trestní stíhání bude na základě amnestie zastaveno? Téma pro šéfa legislativní rady vlády Petra Mlsnu, ústavního právníka Jiřího Hřebejka a advokáta Václava Sládka.


Chřipka útočí

Českem se šíří chřipka. Od začátku zimy na ni zemřelo už osm lidí, téměř padesátka jich je ve vážném stavu v nemocnicích. Chřipka prasečí letos mezi kmeny dominuje. Ministerstvo zdravotnictví zřídilo speciální linku pro lékaře, kteří si nevědí rady s těžkými případy. Podle hlavního hygienika je Česko na hranici epidemie. Jak se proti chřipce chránit? A je v současné chvíli vhodné nechat se očkovat? Zeptáme se předsedy České vakcinologické společnosti, ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové Romana Prymuly.


Václav Klaus v Německu

Prezident Klaus navštívil – naposledy jako hlava státu – Německo. Jednal se svým protějškem Gauckem, předsedou Spolkového sněmu Lammertem a kancléřkou Merkelovou. Více v reportáži Martina Jonáše.


Den památky Jana Palacha

16. leden se stane zřejmě Dnem památky Jana Palacha. Návrh poslankyně Jany Černochové podpořila vláda. Je významný den v kalendáři dostatečnou a důstojnou vzpomínkou na Jana Palacha? Podle jakých kritérií se rozhoduje, jestli bude vyhlášen Den památky nebo Státní svátek? A co státní svátky znamenají pro národní identitu? Hostem bude Oldřich Tůma z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.


Řekli v Událostech, komentářích

Petr Mlsna, ministr a předseda Legislativní rady vlády, o podpisu premiéra pod amnestií

"Od roku 1918 není alespoň v literatuře zaznamenán ani jeden jediný případ, kdy by předseda vlády nebo člen vlády nekontrasignoval rozhodnutí prezidenta republiky. (…) Jestliže rozhodnutí prezidenta má být platné, tak předpokládám a předpokládá zřejmě většina právníků, že to slovo platnost je používáno v právním slova smyslu; tzn. předseda vlády - tak jak to činili předsedové vlády v minulosti - zhodnotí, zdali rozhodnutí prezidenta nevybočuje z jeho ústavních pravomocí a zdali je realizovatelné v souladu se zákony."


Řekli v Událostech, komentářích

Jiří Hřebejk, ústavní právník, o podpisu premiéra pod amnestií

"Ústava mluví o kontrasignaci a odpovědnosti vlády za akt prezidenta, který prezident činí podle článku 63, je to tzv. sdílená pravomoc. (...) Vláda nese odpovědnost, celkovou, tzn. ústavně-politickou, dokonce ta odpovědnost vlády může vyústit až v její pád, tzn. ve vyslovení nedůvěry. (…) Čili nikdy jsem neslyšel tento výklad, který tady má pan premiér, že je to tedy jenom nějaký pořádkový podpis."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrMagazín