Dnešní témata: (Ne) připravená amnestie; Vražda kurských aktivistek; Krize eurozóny; Oscarové nominace

Obsah dílu

Přehrát vše

(Ne)připravená amnestie

Do kritiky prezidentem vyhlášené amnestie se pustil předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Podle něj selhali poradci kolem Václava Klause i Petra Nečase. A to tím, že jim nedali správné informace o zvyklostech spjatých s přípravou amnestie. Sociální demokraté podají už zítra žádost o svolání mimořádné schůze sněmovny, na které chtějí – právě kvůli amnestii – vyslovit nedůvěru vládě. Kdo nese odpovědnost za amnestii? A opravdu byla připravená diletantsky, jak tvrdí předseda Ústavního soudu? Hostem bude předseda senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl /za ČSSD/ a předseda senátorského klubu ODS Jaroslav Kubera.


Vražda kurdských aktivistek

Tři mrtvé kurdské aktivistky našli policisté v Paříži. Podle tamních médií měly dvě z nich kulku v hlavě, třetí byla střelena do hrudi. Spekuluje se o politickém pozadí vraždy. Jedna z obětí byla údajně Sakine Cansizová, spoluzakládající členka Strany kurdských pracujících, která vede v Turecku ozbrojený boj za nezávislý kurdský stát. Jak může trojnásobná vražda souviset s právě probíhajícím vyjednáváním turecké vlády s kurdskými separatisty o příměří? Probereme s Janem Eichlerem z Ústavu mezinárodních vztahů.


Krize eurozóny

Počet lidí bez práce v Řecku dosáhl v říjnu rekordního maxima – 26,8 procenta. Problémy s uplatněním mají hlavně mladí lidé do čtyřiadvaceti let. Zároveň se ale objevily zprávy o tom, že eurozóna se vzdaluje krachu a na jih Evropy se vracejí peníze. V jakém stavu teď eurozóna je? Zeptáme se analytika České spořitelny Jana Jedličky.


Oscarové nominace

Americká filmová akademie zveřejnila nominace na Oscary. Nejvíc – celkem dvanáct, včetně nominace za nejlepší film – jich získal historický snímek režiséra Stevena Spielberga Lincoln. Druhým nejúspěšnějším je pak film z indického prostředí Pí a jeho život s jedenácti nominacemi. Téma pro šéfredaktorku časopisu Cinepur Jindřišku Bláhovou.


Řekli v Událostech, komentářích

Miroslav Antl /ČSSD/, předseda ústavně-právního výboru Senátu, o amnestii prezidenta Klause

"Trestní zákoník počínaje rokem 2010 snížil z 12leté sazby na deset let ty nejhorší, nejzávažnější, majetkové, hospodářské, finanční zločiny. A v tuto chvíli vlastně pan prezident a pan předseda vlády zastavili všechna takováto řízení, která byla delší dobu, ale napsali tam horní hranici deset let. Prostě pokryli veškerou nejzávažnější trestnou činnost. Jinak to není a je velmi zajímavé, proč zrovna takovouto horní hranici zvolili."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrMagazín