Dnešní témata: Ohrožená volba prezidenta?; Násilí na indických ženách; Investice do drahých kovů; Street Kids

Obsah dílu

Přehrát vše

Ohrožená volba prezidenta?

Tomio Okamura chce zpět do boje o Hrad. Ústavní soud žádá o odklad prezidentských voleb a zrušení části ústavy i prováděcího zákona k přímé volbě. Okamura argumentuje tím, že nezpochybnitelnost mandátu budoucího prezidenta je důležitější než termín voleb. Nad stížnostmi se ústavní soudci sejdou až po Novém roce. K projednání mají hned tři. Má Okamura šanci uspět? Jsou jeho argumenty dostatečně pádné na to, aby se volba odložila? Na otázky bude odpovídat jeho advokát Adam Batuna. Téma probereme i s ústavním právníkem Jiřím Hřebejkem.


Násilí na indických ženách

Indická společnost se bouří a žádá trest smrti pro šest mužů, kteří v autobuse v Dillí znásilnili studentku medicíny. Ochránci práv navíc volají po celkovém zpřísnění trestů za zločiny proti ženám. Dívku úřady převezly do Singapuru, kde jí budou léčit tamní lékaři. Její stav je stále kritický. Kabinet slíbil, že přijme potřebná opatření. V reakci na protesty už vláda vytvořila dva výbory. Změní se něco po útoku na mladou studentku? Odpoví indoložka Blanka Knotková.


Investice do drahých kovů

Nejen zájem o šperky, ale i o zlaté investiční slitky a cihličky překonává rekordy. Cenu tohoto kovu přitom už od roku 2008 žene nahoru hospodářská krize. Právě od jejího vypuknutí je ale zlato v kurzu. Co drží zájem o zlato tak vysoko? Bude i nadále výhodné do něj investovat? Pozvánku Událostí, komentářů přijal ekonom Petr Zahradník.


Street Kids

Street Kids, kniha, která má děti bez rodičů motivovat k tvůrčí činnosti. Český fotograf Dereck Hard v publikaci představuje 20 českých umělců, sportovců a hudebníků, kteří patří do street urban kultury a jsou špičky ve svém oboru. Ke komu české děti vzhlížejí? Kdo jsou vzory dětí, které nemají rodiče? Může jim kniha pomoci vzor najít? Odpovídat bude sociální pracovník Jan Vaněk a psycholožka Simona Hoskovcová.


Řekli v Událostech, komentářích

Adam Batuna, právní zástupce senátora Tomia Okamury, mluvil o důvodech podání ústavní stížnosti na zákon o přímé volbě prezidenta

"Já jsem přesvědčený o tom, že ta ústavní stížnost je podaná důvodně. /…/ Ve své podstatě se ztotožňuji s tím, co disentující kolegium Nejvyššího správního soudu uvedlo. Je to absolutně jednoznačné a logické. V případě, že by Ústavní soud došel k jinému závěru, tak pan Okamura má obavu z toho, na základě jakých úvah se může Ústavní soud řídit. /…/ Moje doporučení je podat skutečně návrh k Evropskému soudu pro lidská práva pro porušení evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín