Nejasnosti kolem sKaret; Dojednané příměří? ; Zmařený atentát; Sanader korupčník?

Obsah dílu

Přehrát vše

Nejasnosti kolem sKaret

Po týdnech sporů a nejasností kolem projektu sKaret další změna. Do věci se vložil premiér Petr Nečas a s provozovatelem nového systému výplaty dávek, tedy s vedením České spořitelny, prý vyjednal, že sKarty nebudou povinné. Proč se do vyjednávání musel vložit přímo premiér? Bude mít projekt dobrovolných sKaret smysl? Přesvědčí vláda lidi, aby ho po několika aférách využívali? A jak zvrat v systému hodnotí ti, kterým jsou sKarty určeny? Debatovat budou poslankyně Lenka Kohoutová /ODS/ a předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása.


Dojednané příměří?

Už dnes večer by mohlo být vyhlášeno příměří Izraelem a hnutím Hamas. Vyjednávání sleduje a s aktuálními informacemi vstoupí zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě Břetislav Tureček.


Zmařený atentát

Polská policie zmařila bombový útok na vrcholné představitele země. Atentátník, který teď s policií spolupracuje, se inspiroval činem norského atentátníka Breivika. Jak policie atentátníka odhalila? Proč chtěl zaútočit na polské ústavní činitele? Rozebereme s naším varšavským zpravodajem Josefem Pazderkou.


Sanader korupčník?

Deset let vězení za korupci pro bývalého chorvatského premiéra. Ivo Sanader je nejvyšším chorvatským politikem, který od roku 1991 skončil kvůli podezření z korupce před soudem. Verdikt je nepravomocný, až do odvolacího procesu ale musí expremiér, který vinu popírá, zůstat ve vazbě. Za co konkrétně ho soud poslal do vězení? A jak velkým problémem je korupce v chorvatské politice? Téma pro novináře Martina Ježka, který země Balkánu dlouhodobě sleduje.


Privilegovaný film?

Jsou filmy jen dalším odvětvím průmyslu, nebo by je měl jako umění podporovat stát z veřejných peněz? Nekončící diskuzi nově rozvířil prezident Klaus, když vetoval zákon o kinematografii. Už zítra má navíc rozhodovat vláda, jestli z rozpočtu na příštích pět let uvolní půlmiliardovou dotaci. Měl by stát finančně podporovat filmaře? Jak by se měly půjčky rozdělovat? Nebo je film zvýhodňován oproti jiným oblastem umění a měl by usilovat jen o soukromé peníze? Diskutovat budou filmový producent a režisér Jan Svěrák a ekonom Petr Mach /Svobodní/.


Řekli v Událostech, komentářích

Lenka Kohoutová /ODS/, členka sněmovního sociálního výboru, odpovídá, jestli bude vláda usilovat o vypovězení smlouvy s Českou spořitelnou na sKarty

"To podle mě není možné. Systém je zaveden tak, že veškeré finanční prostředky jdou do České spořitelny a ta pak ty jednotlivé dávky předává na jednotlivé účty lidem, kteří mají dávky přiznány."


Řekli v Událostech, komentářích

Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením, vysvětluje, jak budou dál postupovat proti projektu sKaret

"Chceme dosáhnout toho, aby bylo řečeno, že smlouva nebyla uzavřena v souladu se zákonem. My jsme o tom hluboce přesvědčeni, říkají to i právní kanceláře, se kterými se o tom diskutujeme. Smlouva byla uzavřena podle obchodního zákona, ale ona měla být uzavřena podle zákona o veřejných zakázkách. To je základní problém, ministerstvo tak obešlo celý systém výběrového řízení."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín