Smetana zpět do vězení; Ekonomicky výhodné vyrovnání? ; Co s industriálními stavbami?

Obsah dílu

Přehrát vše

Smetana zpět do vězení

Roman Smetana musí odsedět zbytek trestu. Nejvyšší soud zamítl stížnost bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila ve prospěch bývalého olomouckého řidiče, který pomaloval předvolební plakáty. Ani verdikt Nejvyššího soudu ale nezklidnil vášně kolem celé kauzy. Má větší váhu právo na svobodný projev, nebo právo na ochranu majetku? Měl by o případu rozhodnout Ústavní soud? A nedělá ze sebe Smetana novodobého disidenta, který se ale do vězení dostal jen proto, že odmítl alternativní trest? Rozebereme s předsedkyní Českého helsinského výboru Annou Šabatovou, která s verdiktem soudu nesouhlasí. Zástupci Nejvyššího soudu pozvání do vysílání odmítli.


Ekonomicky výhodné vyrovnání?

Nové argumenty pro církevní vyrovnání. Podle ekonoma a člena NERV Jiřího Schwarze se státu ekonomicky vyplatí. Svými argumenty ale nepřesvědčil sociální demokraty, kteří proti stávající podobě církevních restitucí ostře vystupují. Jakými propočty má Schwarz svá tvrzení podložena? A proč s nimi ČSSD nesouhlasí? Debatovat budou Jiří Schwarz a stínový ministr financí ČSSD Jan Mládek.


Co s industriálními stavbami?

Téměř deset let se přou památkáři a investoři o nákladové nádraží na Žižkově. První ho chtějí zachovat jako památku, druzí chtějí stavět byty a nákupní centrum. Jak nově využít dnes nepoužívané industriální stavby? Je možné najít kompromis mezi péčí památkářů a zájmy developerů? Téma pro Benjamina Fragnera, vedoucího Výzkumného centra průmyslového dědictví na ČVUT.


Stopáž30 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín