(A)sociální karty; Kandidáti do boje; Zlom v Sýrii? ; Kulturní pojistka Česka; První den Curiosity na Marsu

Obsah dílu

Přehrát vše

(A)sociální karty

Svoji sKartu budou mít brzy v peněžence všichni příjemci sociálních dávek. Prvních čtrnáct stovek lidí je vyzkouší do konce srpna. Systém ale naráží na kritiku. Ombudsman Pavel Varvařovský nesouhlasí hlavně s jejich plošným a povinným zaváděním. Jsou sKarty protiprávní, jak ombudsman říká? Skončí u Ústavního soudu? V čem jsou vlastně přínosné? Rozebereme s vedoucí právního odboru Kanceláře veřejného ochránce práv Kateřinou Valachovou a prvním náměstkem práce a sociálních věcí Vladimírem Šiškou.


Kandidáti do boje

Sedmadvacet senátních křesel a asi 700 míst v krajích - v podzimních volbách o ně budou bojovat kandidáti asi ze šedesáti politických stran. Pro kampaň volí různé cesty. Levice chce volby pojmout jako referendum o Nečasově vládě, pravicové strany se zaměří hlavně na krajské problémy. Více v reportáži.


Zlom v Sýrii?

Konec režimu Bašára Asada se možná blíží. Opouštějí ho totiž jeho nejvlivnější lidé. Na stranu povstalců se včera přidal zatím nejvýš postavený představitel režimu, premiér Rijál Hidžáb. Spolu s ním už režim opustilo dalších čtyřicet politiků a důstojníků. Armáda jako odpověď přitvrdila v boji, hlavně v Aleppu na severu země. Odolají povstalci dalšímu tlaku armády? Je konec bojů v dohlednu? Odpovídat bude komentátor Českého rozhlasu 6 Jan Fingerland a bývalý náčelník Generálního štábu ČR Jiří Šedivý.


Kulturní pojistka Česka

Ministerstvo kultury si za 20 milionů ročně slibuje velké úspory. Podle pojišťoven mají české hrady, zámky a divadla cenu 246 miliard korun. Centrální pojištění památek celé země je ale ve světě poměrně nezvyklé. Měla by mít země svůj majetek pojištěný? A kdo by měl o ceně památek rozhodnout? Odpovídat bude ministryně kultury Alena Hanáková


První den Curiosity na Marsu

Vesmírná laboratoř na kolech, vozítko Curiosity, brázdí Mars. Otestovalo už všechna svá zařízení. Díky nim by mělo zjistit, jestli by mohl být na Marsu někdy život. Země už si mohla prohlédnout první barevnou fotku a krátké video z přistání. Více v reportáži.


Řekli v Událostech, komentářích

Vladimír Šiška, první náměstek ministra práce a sociálních věcí, hájí používání sKaret pro více účelů

"Sdílení funkcí jednotlivých průkazů je všeobecný trend a ta samotná karta nenese žádnou informaci kromě jména. V případě, že se jedná o osobu se zdravotním postižením, tak je tam fotografie a typ průkazu. Jestli je to průkaz ZP nebo ZTP nebo ZTP/P. To nehovoří nic o postižení toho člověka, o jeho zdravotním stavu. Není tam žádná jiná informace, která by nebyla běžná na jiném průkazu, který ten člověk používá."


Řekli v Událostech, komentářích

Kateřina Valachová, vedoucí právního odboru Kanceláře veřejného ochránce práv, kritizuje sdružování údajů na sKartě

"Ta karta neslouží jako platební karta, ale zároveň slouží jako průkaz osoby se zdravotním postižením. A ombudsman se domnívá, že tady je velmi silně zasahováno do práva na soukromí. /…/ Nevidí důvod, proč se paní u pokladny má dozvědět o formě postižení daného jednotlivce či občana."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín