Dnešní témata: Sedm miliard za MUS? ; Atentátníkova závěrečná řeč; Janouškova rekonstrukce; Superhrdina gay?

Obsah dílu

Přehrát vše

Sedm miliard za MUS?

Sedm miliard korun. Částka, kterou bude Česko vymáhat po bývalých manažerech Mostecké uhelné společnosti. Právě o tolik měl stát podle ministerstva financí při privatizaci firmy přijít. Česká televize navíc získala podrobnosti o posledním obvinění týkající se bývalých manažerů. Čeho přesně se měli dopustit? Podaří se tentokrát policii prokázat, že byla Mostecká uhelná koupena za státní peníze? Nebo vše skončí odložením případu? Téma pro bývalého šéfa Fondu národního majetku Romana Češku a mediální poradkyni obviněných manažerů Alexandru Rudyšarovou. Komentář přidá reportér Jiří Hynek, který kauzu dlouhodobě sleduje.


Atentátníkova závěrečná řeč

Norský atentátník Anders Breivik pronesl závěrečnou řeč. Nesměly ji snímat kamery. Své loňské útoky v Oslu a na ostrově Utöya označil za barbarské, ale oprávněné. Sám sebe považuje duševně zdravého a tedy i trestně odpovědného. Co dalšího v řeči zaznělo? A co se z ní dá vyčíst o duševním stavu Breivika? Probereme s psychiatrem Martinem Hollým.


Janouškova rekonstrukce

Na víkend chystají policisté rozsáhlou rekonstrukci nehody lobbisty Romana Janouška. Chtějí tak zjistit, jestli srazil jednapadesátiletou ženu úmyslně. Jak silným důkazem je v celém procesu prokazování viny právě rekonstrukce? Zeptáme se Jiřího Strause, vedoucího katedry kriminalistiky bezpečnostně právní fakulty Policejní akademie.


Superhrdina gay?

Komiksoví hrdinové začínají bořit stereotypy. Ve Spojených státech vyšel poprvé v historii komiks, kde si superhrdina vezme jiného muže. Téma homosexuality začíná v poslední době pronikat i do dalších žánrů, třeba pohádek. Jaká jsou pro a proti detabuizace homosexuality? Diskutovat bude sociolog, člen platformy PROUD pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu Zdeněk Sloboda a místopředsedkyně Výboru na obranu rodičovských práv Jana Jochová.


Řekli v Událostech, komentářích

Roman Češka, bývalý výkonný předseda Fondu národního majetku, o kauze Mostecké uhelné společnosti

„Celou Mosteckou uhelnou si manažeři koupili z peněz samotné společnosti a nemám pochyby o tom, že to je v rozporu s tehdy platnou legislativou, která zakazovala takzvanou finanční asistenci, to znamená zakazovala financování nákupu akcií z peněz té společnosti. /…/ Poté, co už bylo jasné, že majoritu mají lidé, kteří tu společnost vlastně vytunelovali, tak jim následně vláda prodala minoritní podíl, a to ještě za tak vlídnou cenu, s tvrzením, že je vlastně neprodejný a že to jiné řešení nemá.“


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín