Dnešní témata: (Ne)chráněné ovzduší? ; Školství bez eurodotací? ; Gorila dráždí Slováky; World Press Photo 2011

Obsah dílu

Přehrát vše

(Ne)chráněné ovzduší?

Zní to trochu nelogicky – zákon o ochraně ovzduší ruší poplatky za znečišťování ovzduší. Přesto poslanci takový návrh schválili a postoupili senátu. Proč ze zákona vypadlo původně plánované navyšování poplatků? Nehrozí postupným zrušením poplatků radikální zhoršení ovzduší? Zejména v průmyslových oblastech, které už nyní trápí častý smog? Debatovat budou poslanec Jan Bureš /ODS/, který s tímto ustanovením přišel, a vedoucí oddělení genetické ekotoxikologie Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR.


Školství bez eurodotací?

Obavu, že Česko může přijít až o miliardy korun z fondů EU, potvrdil eurokomisař László Andor. Ministr školství Josef Dobeš /VV/, jehož resort se s čerpáním dotací potýká, tvrdí, že situace je řešitelná.Může ministerstvo všechny nedostatky v dohledné době odstranit? Nebo je celé čerpání od základů chybně nastaveno a drobné opravy nepomohou? Otázky pro Tomáše Feřteka ze společnosti EDUin.


Gorila dráždí Slováky

Demonstrace v posledních dnech nejsou doménou pouze zadlužených Řeků. Po týdnu se do ulic vydaly i tisíce Slováků – kvůli korupční aféře Gorila. Daří se i díky nátlaku pouličních protestů rozkrývat údajně korupční styky politiků a finančníků? Nebo se podezření krátce před volbami snaží obě strany spíš zametat pod koberec? Do Bratislavy se zeptáme publicisty Milana Žitného.


World Press Photo 2011

Nejlepší fotku loňského roku vyfotil Španěl Samuel Aranda. Vznikla v Jemenu, v průběhu tzv. arabského jara. Znamená to, že prestižní světové ocenění může vyhrát pouze ten, kdo zachytí události, které hýbou celým světem? Rozebereme s Josefem Chuchmou z MF Dnes.


Řekli v Událostech, komentářích

Jan Bureš /ODS/, autor bodu v zákoně o ochraně ovzduší, který ruší poplatky pro průmyslové znečišťovatele

"Vycházel jsem z toho, že od roku 2016 má začít platit implementace evropské směrnice o průmyslových emisích, která ukládá, že podniky a především teplárny by měly mít zajištěny všechny dostupné technologie, souběžně s tím by pak ale platily i poplatky, to je věc, která by v Evropě byla nevídaná, možná bychom byli unikát i na celém světě."


Řekli v Událostech, komentářích

Radim Šrám, genetický ekotoxikolog, AV ČR, o zákonu na ochranu ovzduší, který ruší poplatky pro průmyslové znečišťovatele

"Myslím si, že když uvažujeme o zdravotním stavu populace s důsledky, které to bude mít, tak to by mělo být prioritní, ne ekonomické zájmy výrobců. To je zcela zásadní."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín