Dnešní témata: České ne? ; Konec SPORTu; Město z bloku

Obsah dílu

Přehrát vše

České ne?

Česko znovu zamotalo hlavu evropským politikům. Mračící se možná, kterým reagoval Petr Nečas na dohodu o fiskální unii, nenašlo v řadách představitelů eurozóny pochopení a podobně na něj reagovaly i české politické špičky. Na kritiku vicepremiéra Schwarzenberga přitom Nečas zareagoval stejně ostře a konflikt v kabinetu je zřejmě na spadnutí. Připojí se ještě Česko k dohodě? Co může získat a co ztratit? Odpoví místopředseda EP Oldřich Vlasák /ODS/, místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová a místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek /ČSSD/. Rozhodnutí premiéra a jeho důsledky pak okomentuje i Daniel Kaiser z Lidových novin a Lukáš Macek z Pařížského institutu politických věd.


Konec SPORTu

Ministr školství Josef Dobeš zastavil sporný projekt SPORT. Ustoupil tak kritice a přiznal, že projekt za 650 milionů nesplňoval kritéria požadovaná pro evropské projekty. Na dalších podobných projektech ministerstvo ale údajně intenzivně pracuje. Otazník přitom visí hlavně nad projektem OKNO, který má za půl miliardy právně a finančně vzdělávat občany. Jak ministerstvo změnu svého postoje vysvětlí? A co bude s ostatními projekty? Odpoví komentátor Aktuálně.cz Petr Holub.


Město z bloku

Vizi bytové výstavby v budoucnosti představí Galerie Jaroslava Fragnera v rámci výstavy architekta Barta Goldhoorna. Jeho koncept Block city je kombinací prvků sídlišť ze 60. a 70. let a individuálního, designového bydlení. Jak by mohlo bydlení budoucnosti vypadat? Závěrečným hostem Událostí, komentářů bude právě architekt Bart Goldhoorn.


Řekli v Událostech, komentářích

Odlřich Vlasák /ODS/, místopředseda Evropského parlamentu, komentuje důvody nepřistoupení k paktu finanční odpovědnosti

"Co se týče zadlužení, co se týče deficitu, tak Česká republika je na tom s několika málo státy relativně velmi dobře. My nepotřebujeme někoho, kdo by nám dirigoval, jak máme sestavovat rozpočet, jak se máme chovat. /…/ Kdyby k tomu takto přistupovali všichni, tak nepotřebujeme nějaké další smlouvy. /…/ Když bude garance, že opravdu to půjde tím správným směrem, že se nestane to, jak u paktu stability, který nejprve porušila Francie s Německem, a pak se zjemnil, jestli tyto podmínky budou stále stabilní, pak věřím, že i Česká republika tuto smlouvu přijme."


Řekli v Událostech, komentářích

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda Poslanecké sněmovny, komentuje důvody nepřistoupení k paktu finanční odpovědnosti

"Mandát mu nebránil v tom, aby tu smlouvu akceptoval. Zvlášť, když se přistoupilo na kompromisy, které dokonce Česká republika v některých věcech dokázala prosadit. Tam byly dokonce určité malé úspěchy. /…/ Jako kdyby tím důvodem je nakonec to, že prezident má jiný názor. Mně připadá tohle skandální. /…/ Jestliže prezident umožnil vládě projednávat tuto smlouvu, tak podle ústavy ona má právo dojít k rozhodnutí. A když jí to dokonce posvětí parlament, tak je nemyslitelné, aby prezident se postavil nad parlament a toto rozhodnutí zpochybnil."


Řekli v Událostech, komentářích

Helena Langšádlová /TOP 09/, místopředsedkyně strany, komentuje, jaké by mělo důsledky odmítnutí ratifikace smlouvy o fiskální unii prezidentem republiky

"Rozhodně bychom opět byli kverulanty, rozhodně by to nepřispělo k naší pozici v Evropské unii, protože tato smlouva má především obrovský symbolický význam. /…/ Pan premiér měl včera přistoupit ke smlouvě. Měla být zahájena diskuze. Měl být zahájen proces schvalování v Poslanecké sněmovně. Já věřím, že kroky pana prezidenta by pak byly takové, aby byly v zájmu České republiky. A jsem přesvědčena, že by k podpisu dříve či později došlo."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín