Nerozhodné VV? ; Asadova „železná pěst“; Devět let za krádež století; (Ne)atraktivní výstavní plán NG?

Obsah dílu

Přehrát vše

Nerozhodné VV?

Původně standardní schůze stranického grémia se proměnila v napínavou debatu o budoucnosti vlády. Věci veřejné se celý den nemohly rozhodnout, jak zareagují na ultimátum, které jim v pondělí vyměřil Petr Nečas. Premiér chce nejmenší koaliční stranu dotlačit k jasnému stanovisku v otázce církevních restitucí. Pokud už dřív podepsanou dohodu VV nakonec odmítnou, odnese demise jejich ministrů na Hrad. Při dopoledním jednání se navíc ukázalo, že samotné Věci veřejné si nejsou úplně jisté, kudy se vydat. Nakonec zřejmě rozhodnou jejich poslanci ve středu ráno. Čeho chce nejmenší vládní strana dosáhnout? Nejsou církevní restituce jen zástupným tématem? A bylo ultimátum ze strany koaličních partnerů výhodnou strategií? Zveme zástupce Věcí veřejných. Potvrzenými hosty Událostí, komentářů budou komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo a komentátor Práva Alexandr Mitrofanov.


Asadova „železná pěst“

Poprvé od loňského června přednesl syrský prezident Bašár Asad veřejný projev. Ve stominutovém vystoupení ujistil loajální spoluobčany, že Sýrie je blízko vítězství nad teroristy a spiklenci. Nepřátelé státu prý ucítí jeho „železnou pěst“. Asadovi ale vadí západní síly, které prý usilují o destabilizaci země. Kritizoval také pozorovatelskou misi LAS. Podle prezidenta špatně informuje o situaci v ulicích. Liga arabských států ale zatím Sýrii opustit nechce. A to ani potom, co demonstranti zranili v přístavu Latíka jedenáct jejich pozorovatelů. Co tedy projev Bašára Asada znamená? Skončí několikaměsíční boje mezi armádou a bouřící se opozicí? A kam Sýrie směřuje? Otázky pro arabistu Jana Čuříka.


Devět let za krádež století

Františku Procházkovi a Milanu Čermákovi vyměřil soud devítileté tresty za to, že z budovy bezpečnostní agentury G4S v roce 2007 ukradli půl miliardy korun. Peníze vynesli v taškách a Procházka, který byl u firmy zaměstnaný, po úspěšné krádeži ještě dosloužil pracovní směnu. Čermák se proti rozsudku okamžitě odvolal. Procházka se stání nezúčastnil, protože ho policie pořád hledá. Kde se může skrývat? Nemohla dvojice pracovat na zakázku? A odkrylo vyšetřování všechny nejasnosti? Odpovídat bude redaktor MF DNES Jakub Pokorný.


(Ne)atraktivní výstavní plán NG?

Poprvé pod vedením nového ředitele Vladimíra Rösela představila Národní Galerie dlouhodobý výstavní plán. Letos návštěvníky láká na expozici holandských mistrů, dekadentní krajinomalby nebo na českou modernu posledních dvaceti let. Do budoucna ale počítá s využitím děl z vlastního depozitáře. Takový plán ale kritizují někteří umělci a experti na kulturu. Podle nich je plytký a málo zajímavý. Jak se Národní galerie pod novým vedením proměnila? Dokáže její nabídka oslovit návštěvníky? A vyrovná se podobným institucím v zahraničí? Diskutovat budou šéf Národní Galerie Vladimír Rösel a vedoucí kulturní rubriky týdeníku Respekt Jan H. Vitvar.


Řekli v Událostech, komentářích

Jindřich Šídlo, komentátor Hospodářských novin, o postoji VV k vyrovnání s církvemi

"Pokud by vláda padla kvůli dvěma miliardám ročně, protože to je ta podstata, o které mluví VV, tak by to byl jeden z nejabsurdnějších momentů české politiky. /…/ Odchod ministrů Věcí veřejných z vlády ještě neznamená pád vlády. Ta vláda by v tu chvíli ztratila většinu, bylo by to komplikované, ale teď jsme až příliš daleko."


Řekli v Událostech, komentářích

Alexandr Mitrofanov, komentátor Práva, o možném konci VV ve vládě kvůli církevnímu vyrovnání

"Buď ve vládě zůstanou, nebo z ní pravděpodobně vypadnou. Ovšem v tom druhém případě ztratí navždy to, co mají teď - všechny posty, veškerý vliv, veškeré peníze, které lze legálně nabýt z těchto postů. A jestli kvůli tomu, že se chtějí zalíbit svým voličům a trochu zvýšit svoje zoufalé preference, to stojí za to? Mně to přijde divné"


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín