Dnešní témata: Skandál na ŘSD; Syrská revoluce? ; Kultura bez mecenášů; Svět vídeňských kaváren

Obsah dílu

Přehrát vše

Skandál na ŘSD

Exmanažer Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala je ve vazbě. Patří mezi tři bývalé úředníky ŘSD, které před Vánoci zatkla policie. Kriminalisti je podezřívají z přijímání úplatků za pochybné pronájmy dálničních odpočívadel. V životě Michala Haly to ale není jediná kontroverzní kapitola. Před dvěma lety pozval na oslavu svých narozenin lobbisty, politiky a stavaře a neváhal za zábavu „na úrovni“ zaplatit tři čtvrtě milionu korun. Kromě toho se jako vášnivý motorista zúčastnil několika rallye, kde závodil s logem stavební firmy na svém autě. Je jeho zatčení jen náhoda, nebo v síti detektivů uvízl přední český korupčník? Jaké praktiky se na ŘSD používaly? A s kým dalším zadržení exmanažeři spolupracovali? Hosty Událostí, komentářů budou reportér pořadu Reportéři ČT Filip Černý a právník a bývalý vyšetřovatel hospodářské kriminality Václav Láska.


Syrská revoluce?

Statisíce Syřanů vyrazily do ulic a požadují okamžitou demisi prezidenta Bašára Asada. Zároveň protestují proti pozorovatelské misi Ligy arabských států. Podle vzbouřenců si jich delegace nevšímá a ignoruje jejich svědectví o násilí uplynulých měsíců. Nejmíň deset demonstrantů při dnešních protestech zemřelo. Vůdci nespokojené opozice ale mobilizují všechny síly a vyzývají příznivce, aby po vzoru egyptského modelu zůstali na náměstích, dokud režim nepadne. Jak na plán vzbouřenců zareaguje prezident Asad? Směřuje Sýrie k občanské válce? A jak by se mělo zachovat mezinárodní společenství? Odpovídat bude Syřan žijící v ČR Rashid Khalil.


Kultura bez mecenášů

Firmy v Česku dávají minimum peněz na kulturu. Podle informačního centra ProCulture hradí organizace a sdružení zabývající se uměním drtivou většinou svých nákladů z veřejných peněz. Na západě přitom běžně získávají zdroje od soukromých mecenášů a firem. Těm se taková podpora vyplatí. Kromě společenského přínosu si totiž můžou i část darovaných peněz odečíst ze základu daně. Proč se firemnímu dárcovství v Česku nedaří? Necítí snad firmy sociální odpovědnost? A zkvalitnila by se díky mecenášství česká kulturní nabídka? Zeptáme se kulturní analytičky Marty Smolíkové.


Svět vídeňských kaváren

Zemřel legendární vídeňský kavárník Leopold Hawelka. Svůj první podnik si otevřel v roce 1939 a na horký černý nápoj k němu jezdili umělci, politici a celebrity z celého světa. I díky němu se ve Vídni dvacátého století formovala unikátní kavárenská kultura. Nedávno ji dokonce organizace UNSECO zařadila na seznam nehmotného kulturního dědictví. V čem tkví kouzlo tradičních kaváren? Proč se do nich někteří umělci a intelektuálové zamilovali? A kdo se může pyšnit titulem kavárenský povaleč? O kavárenském světě budeme mluvit se spisovatelem Dominikem Hrodkem a ředitelkou Rakouského kulturního fóra v Praze Nataschou Grilj.


Řekli v Událostech, komentářích

Václav Láska, právník a bývalý vyšetřovatel hospodářské kriminality

"Státní podniky a podobné instituce jako ŘSD fungují tak neefektivně proto, že musí živit stranické pokladny. Já to chápu jako přímý důkaz. /…/ V tomto klientelistickém systému jede většina státních institucí. /…/ Myslím si, že tyto státní instituce bez toho, aby nějakým způsobem podporovaly politickou sféru, ani fungovat nemůžou."


Řekli v Událostech, komentářích

Filip Černý, reportér pořadu Reportéři ČT, o působení exmanažera Michala Haly (obviněného z korupce) na ŘSD

"Je to dlouholetý člen ČSSD a má velice významný post v ČSSD, přestože zcela neoficiální. V roce 2010, když ČSSD vyhrála parlamentní volby, tak on se účastnil oslav v Lidovém domě a docela suverénně se tam pohyboval. /…/ Zároveň přežil několik ministrů z ODS ve funkci. Otázka, kterou by se měla policie také zabývat, je, co on pro tyto politické strany dělal, protože přestál řadu skandálů."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrMagazín