Premiér proti europomoci? ; Nová ministryně kultury? ; (Ne)kjótská Kanada? ; Svéráz severských detektivek

Obsah dílu

Přehrát vše

Premiér proti europomoci?

Premiér Petr Nečas naznačil svojí neochotu podpořit poskytnutí pomoci eurozóně prostřednictvím MMF. O zapojení České republiky rozhodne vláda, která v otázce není zdaleka jednotná. Zatímco Věci veřejné sdílejí Nečasův názor a peníze by Evropské unii spíše neposkytly, TOP 09 trvá na setrvání v hlavním evropském proudu. Vláda má zohlednit taky postoj České národní banky, která by poskytnutí peněz nemusela doporučit. Jak si slova premiéra vysvětlit? Je vnitropolitický spor o dalším směřování země v rámci Evropské unie nevyhnutelný? Úvodními hosty Událostí, komentářů budou politolog Vojtěch Belling, tajemník vlády pro evropské záležitosti a Kateřina Šafaříková z týdeníku Respekt.


Nová ministryně kultury?

Hnutí Starostové a nezávislí předvedlo svůj zvláštně symbiotický vztah s TOP 09. Na ministryni kultury sice doporučilo dva kandidáty, vybrat jednoho z nich a potvrdit tak jméno kandidáta na ministra kultury měl předseda TOP 09 Karel Swarzenberg. Starostové se navíc poddali tlaku umělců a doporučili kromě poslankyně Alena Hanákové, která nakonec zřejmě do vlády zamíří, taky rektora AMU Iva Mathé, který ale jejich nabídku odmítl. Proč musel rozhodnutí hnutí Starostové a nezávislí posvětit předseda TOP 09? Jak STAN vysvětlí zvažování rektora AMU Iva Mathé, který jejich nabídku odmítl? Hostem bude předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík.


(Ne)kjótská Kanada?

Významná trhlina se objevila v Kjótském protokolu o snížování emisí skleníkových plynů. Odstoupila od něj totiž Kanada, a to jako vůbec první stát. Úmluva podle ní nefunguje a navíc se k ní nepřipojili největší znečišťovatelé, USA a Čína. Kanadě přitom hrozila pokuta 13 a půl miliardy dolarů, protože by nezvládla do roku 2012 snížit svoje emise o 6 procent. Co vypovídá odstoupení Kanady o budoucnosti Kjótského protokolu? Měly by země hledat nový konsensus na snižování emisí? Zeptáme se klimatologa Jana Pretela z ČHMÚ a ekologického publicisty Ivana Breziny.


Svéráz severských detektivek

V Londýně si odbyla premiéru nová adaptace knihy Stiega Larsena Muží, kteří nenávidí ženy. Po švédské verzi se příběhu ujal Hollywood a slavný režisér David Fischer. Látku údajně zpracovali po svém, má v ní být ale stále cítit typická severská syrovost a atmosféra. Čím jsou severské detektivky typické? Proč diváky a čtenáře jejich příběhy tolik lákají? Závěrečným hostem Událostí, komentářů bude Helena Stiessová, kulturní referentka Velvyslanectví Švédska v ČR.


Řekli v Událostech, komentářích

Vojtěch Belling, státní tajemník pro evropské záležitosti, o postoji vlády k finanční pomoci eurozóně

"Postoj vlády z minulého týdne je spíše skeptický, nicméně je třeba zjistit další podrobnosti, zjisti další parametry. Pak je možné, že vláda postoj zaujme znovu, při vědomí všech možných důsledků. V tuto chvíli tyto důsledky všechny a všechny konkrétní záležitosti ještě neznáme."


Řekli v Událostech, komentářích

Kateřina Šafaříková, redaktorka týdeníku Respekt, komentuje vyjádření Petra Nečase k finanční pomoci ČR eurozóně

"Dochází k rozmělňování do technických až technicistních detailů rozhodnutí, které je v zásadě politické a podle mě zcela nesporné a jasné. /…/ Pomoc tomu největšímu věřiteli a dárci pomoci v případě nouze, což je Mezinárodní měnový fond, by měla být nesporná. /…/ Řekněme a priori ano a bavme se poté o detailech."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrMagazín