Burzovní panika? ; Zemřela Jiřina Švorcová; Spory o konzervatizmus; Nejasnosti kolem smrti Alberta Cause; Odchod otce českého swingu

Obsah dílu

Přehrát vše

Burzovní panika…

Agentura Standard & Poor’s zasadila světové ekonomice tvrdou ránu. Zhoršila Spojeným státům rating a burzy kvůli tomu sklouzly na několikaměsíční minima. Naopak zlato je nejdražší v historii. I vzhledem k zadluženosti evropských států tak přední ekonomové mluví o volném pádu do další krizové propasti. Evropská centrální banka mezi tím začala znovu vykupovat dluhopisy zbídačených ekonomik. Kdo je za paniku na burzách zodpovědný? A jaké scénáře teď připadají v úvahu? Otázky pro ekonoma a profesora Michiganské univerzity Jana Švejnara. Dnešní vývoj na trzích probereme s moderátorem Studia Burza ČT Tomášem Kolbabou.


Zemřela Jiřina Švorcová

Po dlouhé nemoci zemřela kontroverzní postava českého filmu a politiky. Švorcová získala ocenění za filmové role, ztvárnila seriálovou Ženu za pultem a několik let působila v Divadle Na Vinohradech. Zároveň se ale stala mediální tváří a řečníkem komunistického režimu. Pomáhala budovat normalizační kulturu a proslula svou angažovaností v Antichartě. Jak se na ní bude vzpomínat? A jak se chovala mimo televizní obrazovku? Zeptáme se herce a režiséra poslední inscenace, ve které Švorcová vystupovala, Jana Kačera.


Spory o konzervatismus

Prezident Klaus se ohradil proti dopisu třinácti ambasadorů, kteří podpořili srpnový pochod sexuálních menšin v Praze. Podle něj svým prohlášením narušují veřejnou diskuzi v Česku. Klausovi také vadí, že festival podporuje pražský primátor za (konzervativní) ODS. Proč by podle něj neměl Bohuslav Svoboda pochod sexuálních menšin zaštiťovat? Zeptáme se ředitele politického odboru z Kanceláře prezidenta republiky Ladislava Jakla. Co je to moderní konzervatismus? A patří mezi jeho parametry i nesouhlas s homosexualitou? Hostem bude politolog z CEVRO institutu Petr Sokol.


Nejasnosti kolem smrti Alberta Camuse

Na smrti francouzského romanopisce, filozofa a majitele Nobelovy ceny Alberta Camuse se možná podílela KGB. Podle italských novinářů to vyplývá z deníků českého spisovatele a překladatele Jana Zábrany. V roce 1960 údajně sovětští agenti poškodili pneumatiky Camusova vozidla, aby na cestě z Provence do Paříže havaroval. Byla opravdu Camusova smrt zorganizovaná sovětskou kontrarozvědkou? A proč se nová svědectví objevují až teď? Hostem Událostí, komentářů bude vdova po českém překladateli Marie Zábranová.


Odchod otce českého swingu

V 99 letech zemřel český hudebník Jiří Traxler. V první polovině 20. století stál u zrodu české swingové éry. Složil hudbu k desítkám filmů, úzce spolupracoval s Jaroslavem Ježkem a komponoval i pro většinu tehdejších big bandů. V čem byly jeho skladby jedinečné? A jak Traxler ovlivnil českou scénu? Odpovídat bude hudebník a propagátor swingu Ondřej Havelka.


Řekli v Událostech, komentářích

Jan Kačer, herec a režisér, o Jiřině Švorcové

"Já jsem si díky straně, kterou ona pokládala za svou rodnou, svoje užil. Když jsem ale přišel na Vinohrady, tak jsem se s ní setkal jako s ukázněnou herečkou. /…/ Takže, když se objevila role, která byla pro ni, tak jsem jí ji dal. /…/ A já jsem se domníval, že toto v ní vzbudí určité občanské pohnutí. /…/ Během zkoušek se chovala vzorně, za minutu dvě byla vzorná herečka, potom zmizela v portále a odjela za soudruhy. Ona žila schizofrenní život a to byla jedna z věcí co mně na tom režimu nejvíc vadily. /…/ Řadu věcí jí nemůžu odpustit, ale za řadu věcí o ní můžu mluvit s úctou."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrMagazín