8. srpen 2011

Obsah dílu

Burzovní panika… — Zemřela Jiřina Švorcová — Spory o konzervatismus — Nejasnosti kolem smrti Alberta Camuse — Odchod otce českého swingu

Části dílu

00:35
Burzovní panika…
  Agentura Standard & Poor’s zasadila světové ekonomice tvrdou ránu. Zhoršila Spojeným státům rating a burzy kvůli tomu sklouzly na několikaměsíční minima. Naopak zlato je nejdražší v historii. I vzhledem k zadluženosti evropských států tak přední ekonomové mluví o volném pádu do další krizové propasti. Evropská centrální banka mezi tím začala znovu vykupovat dluhopisy zbídačených ekonomik. Kdo je za paniku na burzách zodpovědný? A jaké scénáře teď připadají v úvahu? Otázky pro ekonoma a profesora Michiganské univerzity Jana Švejnara. Dnešní vývoj na trzích probereme s moderátorem Studia Burza ČT Tomášem Kolbabou.
  14:22
  Zemřela Jiřina Švorcová
   Po dlouhé nemoci zemřela kontroverzní postava českého filmu a politiky. Švorcová získala ocenění za filmové role, ztvárnila seriálovou Ženu za pultem a několik let působila v Divadle Na Vinohradech. Zároveň se ale stala mediální tváří a řečníkem komunistického režimu. Pomáhala budovat normalizační kulturu a proslula svou angažovaností v Antichartě. Jak se na ní bude vzpomínat? A jak se chovala mimo televizní obrazovku? Zeptáme se herce a režiséra poslední inscenace, ve které Švorcová vystupovala, Jana Kačera.
   25:30
   Spory o konzervatismus
    Prezident Klaus se ohradil proti dopisu třinácti ambasadorů, kteří podpořili srpnový pochod sexuálních menšin v Praze. Podle něj svým prohlášením narušují veřejnou diskuzi v Česku. Klausovi také vadí, že festival podporuje pražský primátor za (konzervativní) ODS. Proč by podle něj neměl Bohuslav Svoboda pochod sexuálních menšin zaštiťovat? Zeptáme se ředitele politického odboru z Kanceláře prezidenta republiky Ladislava Jakla. Co je to moderní konzervatismus? A patří mezi jeho parametry i nesouhlas s homosexualitou? Hostem bude politolog z CEVRO institutu Petr Sokol.
    37:35
    Nejasnosti kolem smrti Alberta Camuse
     Na smrti francouzského romanopisce, filozofa a majitele Nobelovy ceny Alberta Camuse se možná podílela KGB. Podle italských novinářů to vyplývá z deníků českého spisovatele a překladatele Jana Zábrany. V roce 1960 údajně sovětští agenti poškodili pneumatiky Camusova vozidla, aby na cestě z Provence do Paříže havaroval. Byla opravdu Camusova smrt zorganizovaná sovětskou kontrarozvědkou? A proč se nová svědectví objevují až teď? Hostem Událostí, komentářů bude vdova po českém překladateli Marie Zábranová.
     45:22
     Odchod otce českého swingu
      V 99 letech zemřel český hudebník Jiří Traxler. V první polovině 20. století stál u zrodu české swingové éry. Složil hudbu k desítkám filmů, úzce spolupracoval s Jaroslavem Ježkem a komponoval i pro většinu tehdejších big bandů. V čem byly jeho skladby jedinečné? A jak Traxler ovlivnil českou scénu? Odpovídat bude hudebník a propagátor swingu Ondřej Havelka.
      Přehrát celé video
      Stopáž48 minut
      Další díl
      9. srpen 2011

      Události, komentáře na sociálních sítích

      Napište nám