Dnešní témata: Jak informovat o obětech? ; Japonská katastrofa; Kdo po Paroubkovi? ; Oslavy sjednocení

Obsah dílu

Přehrát vše

Jak informovat o obětech?

Devítiletá Anna zemřela násilnou smrtí. Prokázala to pitva. Policie v souvislosti s tím obvinila podezřelého jednačtyřicetiletého muže z trestných činů vraždy, znásilnění a krádeže vloupáním.
Tragický případ devítileté dívky rozpoutal znovu debatu o tzv. náhubkovém zákonu. Podle něj musí být zachována anonymita oběti trestného činu. Jak mají novináři postupovat, když je identita oběti známa z doby, kdy byla pohřešovaná? Uvažují politici o změně zákona? Debatovat budou autor náhubkového zákona Marek Benda /ODS/ a expert na mediální právo Aleš Rozehnal.


Japonská katastrofa

Japonsko se dál potýká s následky katastrofy. Obavy z jaderné hrozby mnohdy zastiňují tragédii postižených Japonců. Sta tisíce domácností jsou odpojeny od elektřiny, víc než milion je pak bez tekoucí vody. Nedostatkové jsou nejen pohonné hmoty, ale někde i jídlo. Situaci navíc ztěžuje počasí. Jak zvládají japonské úřady humanitární krizi? Jak může pomoct zahraničí? Rozebereme se Šimonem Pánkem, ředitelem Člověka v tísni.


Kdo po Paroubkovi?

Sociální demokraté se sjíždějí do Brna, kde si na sjezdu už zítra zvolí nového předsedu. Jak se na kandidáty, Bohuslava Sobotku a Michala Haška, dívá poslední předseda strany Jiří Paroubek? Uvidíte v reportáži.


Oslavy sjednocení

Itálie slaví 150 let od sjednocení. Nadšení z oslav ale nesdílí všichni. Zejména Liga severu, spojenec vlády Silvia Berlusconiho, kritizuje bujaré oslavy v době ekonomické krize. Má Itálie co slavit? A je skutečně jednotná? Do Itálie se spojíme se zpravodajem ČT Jakubem Nettlem, ve studiu bude politoložka Lada Šušlíková z FSV UK.


Řekli v Událostech, komentářích

Marek Benda /ODS/, poslanec, autor tzv. náhubkového zákona

"Oběti některých trestných činů, zejména nezletilé a zejména násilných trestných činů, musí být chráněny, aby nebyly zveřejňovány informace proti jejich vůli, respektive proti vůli jejich pozůstalých. Představa toho, kterou nám tady stále všichni vnucují, že je možné na lidském utrpení prodávat noviny a vysílat televize, je pro mě absolutně nepřijatelná."


Řekli v Událostech, komentářích

Aleš Rozehnal, odborník na mediální právo, k tzv. náhubkovému zákonu

"Kromě jiného, případ Anny ukázal, že část tzv. náhubkového zákona je špatná. On totiž vybočuje z trendu evropské mediální legislativy, která hovoří o otevřené spravedlnosti a otevřené justici jako takové. A do té patří i informovaní o pachatelích, o obětech trestného činu, o svědcích atd. Samozřejmě tato svoboda, tento princip neplatí bezbřeze, protože jsou určitá práva, která mají vyšší hodnotu."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrMagazín