48 minut

9. březen 2011

Obsah dílu

Problémové sčítání? — Libye bezletová? — Svázané ruce Sazky — Nedokončený film

Části dílu

00:38
Problémové sčítání?
  Jen začalo sčítání lidu a hned se objevily první problémy. Českému statistickému úřadu letos poprvé pomáhá Česká pošta a právě to zřejmě způsobuje některé komplikace. Někam komisaři přinesli špatně vyplněné letáky, jinam nepřišli vůbec. Úřad taky přiznává, že má přetíženou infolinku. Jak bude ČSÚ situaci řešit? Jak se k tomu staví Česká pošta? A co vlastně získají lidé tím, že se nechají sečíst? Téma pro Stanislava Drápala, místopředsedu Českého statistického úřadu a pro Františka Matějku /Strana svobodných občanů/, spoluzakladatel strany, bloggera a odpůrce sčítání.
  18:20
  Libye bezletová?
   Pokud zřídíte bezletovou zónu nad Libyí, moji vojáci na vás zaútočí. Vzkazuje Západu Muammar Kaddáfí. Její zřízení zvažují Spojené národy, které tak diktátorovi chtějí zabránit v náletech na území obsazená v povstalci. Právě ti volají po mezinárodní intervenci nejvíc. Které země bezletovou zónu podporují? Co její realizaci brzdí? A jaké jiné vojenské operace vůči Libyi připadají v úvahu? Do Bostonu se živě spojíme s Igorem Lukešem, profesorem historie a mezinárodních vztahů z tamní univerzity.
   26:19
   Svázané ruce Sazky
    Podle soudu Sazka nesmí nakládat se svým majetkem. Společnost teď bude muset žádat o souhlas insolvenčního správce pokaždé, když bude chtít uzavřít smlouvu nad půl milionu korun. Soud tak vyhověl návrhu společnosti KKCG, která o omezení žádala. Měla strach, že by do Sazky vstoupili noví investoři, kteří by mohli jít proti současným věřitelům. Jaký dopad bude mít na Sazku rozhodnutí soudu? A může se proti němu nějak bránit? Nejen o tom budeme mluvit s redaktorkou Hospodářských novin Zuzanou Kubátovou.
    33:54
    Nedokončený film
     Jak němečtí nacističtí filmaři manipulovali s realitou? Na to nám dává odpověď dokument izraelské režisérky Yael Hersonski. Záběry z filmu Gheto, který popisoval každodenní život ve varšavském ghettu, a který měl sloužit jako nacistická protižidovská propaganda, konfrontuje se skutečným obrazem života těchto lidí na sklonku roku 1941. Jak film vznikal? A jak moc je taková manipulace reality ve světě filmu běžná? Do studia Událostí, komentářů přijde producentka dokumentu Nedokončený film Noemi Schory a Petr Koura, historik z filozofické fakulty UK.
     Přehrát celé video
     Stopáž48 minut
     Další díl
     10. březen 2011

     Události, komentáře na sociálních sítích

     Napište nám