2. březen 2011

Obsah dílu

DPH bez dalších výjimek — Nepokojná Libye — Gorbačova osmdesátka — Kotvy Máje — Rok Czeslawa Milosze

Části dílu

00:37
DPH bez dalších výjimek
  Překvapivě hladce potvrdily špičky vládní koalice dohodu o základních parametrech důchodové reformy. Sjednocení DPH na úrovni dvaceti procent proběhne ještě letos a seznam položek se sníženou sazbou se už rozšiřovat nebude. Má se tedy týkat jen základních potravin. Léky, pohonné hmoty ani knihy výjimku nedostanou. Jak to, že se dohodu podařilo schválit tak rychle? Je definitivní? Jak budou hledat ministři úlevy a kompenzace pro své resorty? Změní se spotřební daň? Jsou v plánu větší slevy na daních? A co sociální únosnost u cen léků? Diskutovat přijde Petr Zahradník z Národní ekonomické rady vlády a Vít Samek z ČMKOS.
  19:00
  Nepokojná Libye
   Napětí v Libyi se stupňuje. Kaddáfí znovu vystoupil před svými stoupenci. Moc v zemi prý nedrží on, ale libyjský lid. Armáda se mezitím pokusila ochromit povstalce. Útok na ropný přístav asi osm set kilometrů východně od Tripolisu ale skončil vítězstvím rebelů. Na tunisko-libyjských hranicích dál vládne chaos kvůli nepolevujícímu přílivu utečenců a k libyjským vodám se blíží dvě americké válečné lodě. Jak chce svět řešit humanitární uprchlickou krizi? A jaké následky by měla mezinárodní intervence v Libyi? Hostem bude politický geograf Michael Romancov.
   27:10
   Gorbačovova osmdesátka
    Někdejší sovětský prezident Michail Gorbačov slaví osmdesáté narozeniny. Svou politikou perestrojky a glasnosti zahájil proces rozpadu sovětského impéria. Ten mu Rusové dodnes nezapomněli. Naopak pro západ je jedním z nejvýznamnějších politiků 20. století. Dnes žije v ústranní, přednáší, podepisuje knihy. A s poměry v Rusku spokojený není. Jak významný byl jeho podíl na pádu komunismu a konci studené války? Kým je pro současné Rusy? A jaké má vztahy se stávajícím vedením země? Otázky pro Vladimíra Votápka, bývalého diplomata a odborníka na Rusko.
    36:13
    Kotvy Máje
     Připomenout si, jak se nakupovalo za minulého režimu, máte možnost na výstavě „Kotvy Máje“ v galerii Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Představuje architekturu čtrnácti českých obchodních domů z přelomu šedesátých a sedmdesátých let a sleduje jejich osud až do současnosti. Dokáží třicet let stará nákupní střediska sloužit nárokům současných zákazníků? Obstály v konfrontaci s moderními obchodními centry? Zeptáme se děkana Vysoké školy uměleckoprůmyslové Jindřicha Smetany.
     43:09
     Rok Czeslawa Milosze
      Česko se připojilo k oslavám Roku Czeslawa Milosze. Polský básník, esejista, překladatel a nositel Nobelovy ceny za literaturu, se narodil před 100 lety. Plánují se výstavy, autorská čtení i nové překlady jeho díla. Podrobnosti v reportáži.
      Přehrát celé video
      Stopáž48 minut
      Další díl
      3. březen 2011

      Události, komentáře na sociálních sítích

      Napište nám