Dnešní témata: Privilegovaní soudci, Smrtonosné padáky?, Zapálený spor o pálení koránu, Teatr ósmego dnia

Obsah dílu

Přehrát vše

Privilegovaní soudci

Soudcům se podařilo vydobýt výjimku z loni schváleného snížení platů ústavních činitelů – podle Ústavního soudu musí být soudcovský příjem stabilní. S tím, že je to kompenzace za řadu omezení v soukromém a profesním životě. Dnešní verdikt byl vodou na mlýn prezidentovy kritiky Ústavního soudu – svým rozhodnutím podle Václava Klause rozdělil české občany na dvě kategorie – na soudce a ty ostatní. Hosty úvodu Událostí, komentářů budou generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek, poradce prezidenta Jiří Tomáš Payne a prezident profesního sdružení soudců Tomáš Lichovník.


Smrtonosné padáky?

Nedávné smrti dvou českých výsadkářů při výcviku šlo možná zabránit, kdyby armáda neporušovala bezpečnostní předpisy. Nováčci totiž podle MF Dnes absolvovali extrémně složité skoky a zkoušky nových padáků navíc provázely potíže. Hazarduje armáda s lidskými životy? A jak by se měly padáky správně testovat? Otázky pro brigádního generála Aleše Opatu a instruktora parašutismu Jana Bartoše.


Zapálený spor o pálení koránu

Terry Jonesovi, dosud nevýznamnému pastorovi asi padesátičlenné obce baptistické církve na Floridě, se podařilo dostat na první stránky novin i do debat světových státníků. Stačilo k tomu oznámení, že plánuje veřejně pálit korán. Posvátná kniha muslimů se přitom ve Spojených státech pálila i před dvěma roky – tehdy se to ale obešlo bez větší pozornosti. Způsobila současné pozdvižení hlubší změna nálad v USA? Nebo jen malá vyhraněná skupinka pomocí médií chytře prosazuje vlastní cíle? Nejen o tom, ale i o fungování církví ve Spojených státech i v islámském světě budeme mluvit s americkým novinářem žijícím v Praze Erikem Bestem a předsedou brněnské islámské nadace Muníbem Hasanem.


Teatr ósmego dnia

V Praze začal druhý ročník mezinárodního festivalu pouličního festivalu Za dveřmi. Představí se na něm i legenda polského divadelního undergroundu Teatr ósmego dnia, který se za komunismu nebál kritizovat totalitní režim. Historii a osudy tohoto spolku i témata, která si divadelníci pro své hry vybírají teď, přiblíží členka souboru Ewa Wójciak.


Řekli v Událostech, komentářích

Aleš Opata, zástupce náčelníka Generálního štábu AČR k smrti armádního výsadkáře Václava Lenbergera při cvičném seskoku padákem

„Výsledky vyšetřování ukazují to, že výsadkář v průběhu otevírání toho padáku, otevřel i padák záložní. Takže došlo k souběhu otevírání a potom k nepravidelnému otevření obou padáků.“


Stopáž60 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín