Dnešní témata: Přelomový kongres, Rozbití drogového superkartelu, Ochočená Sahara?, Nejkrásnější nádraží

Obsah dílu

Přehrát vše

Přelomový kongres

Občanské demokraty čeká o víkendu volební kongres. Jasný favorit strany na předsedu Petr Nečas má sice nakročeno stát se premiérem, ve volbách ale strana získala jen 20 procent hlasů a oproti roku 2006 ztratila osm set tisíc voličů. ODS tak mluví o přelomovém kongresu, který má nastartovat změny a napravit pošramocenou pověst strany. Jsou mezi kandidáty do vedení jména, která slibují opravdovou proměnu politického stylu? Budou na kongresu i dál hrát důležitou roli zákulisní dohody? A co všechno vlastně přispělo k ústupu ODS z dřívějších pozic? Hostem úvodu pořadu bude současný místopředseda ODS Petr Gandalovič. Komentář přidá politická analytička ČT Martina Lustigová.


Rozbití drogového superkartelu

Kolumbijské policii se ve spolupráci s americkými úřady podařilo zasadit těžkou ránu mocnému drogovému kartelu, který mohl být podle odhadů zodpovědný až za polovinu veškerého kolumbijského kokainu pašovaného do Spojených států. Po devíti měsících stopování v džungli i na moři zatkli kriminalisté desítky členů rozsáhlé pašerácké sítě včetně šéfů. Může tento zásah zásadně zatřást pozicí kolumbijské drogové mafie? Nebo jen uvolněné místo přebere někdo jiný? Otázky pro bývalého velvyslance v Kolumbii Mnislava Zeleného a česko-argentinského novináře a odborníka na obchod s narkotiky Juana Brauna.


Ochočená Sahara?

Zastavit další rozpínání Sahary by mohl osm tisíc kilometrů dlouhý pás stromů. Plán takzvané "Velké zelené zdi", který má pomoct hladem ohroženým místním komunitám závislým na zemědělství, podpořilo jedenáct afrických států. Může projekt technicky fungovat? Zeptáme se hydrogeologa Antonína Kopřivy.


Nejkrásnější nádraží

Vítězem letošního ročníku soutěže o nejkrásnější nádraží v Česku je stanice Choceň na Orlickoústecku. Hlasující ocenili hlavně náročnou a historicky citlivou rekonstrukci na moderní bezbariérovou stanici. Spousta dalších železničních zastávek v Česku je ale stále v nevyhovujícím stavu. Proč nejsou na jejich opravy peníze? A jsou nádraží závislá jen na příspěvcích od státu? Téma pro architekta a specialistu na dopravní stavby Patrika Kotase.


Stopáž60 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín