60 minut

23. duben 2010

Obsah dílu

Politická válka generací? — Balabán /1961 - 2010/ — Topící se Řecko — Fenomén Hašek

Části dílu

00:39
Politická válka generací?
  Přemluv bábu a dědu, ať nevolí levici. To je motto klipu s herci Martou Issovou a Jiřím Mádlem, kteří se přes internet snaží apelovat na mladé voliče, aby změnili osud země tím, že svým starším příbuzným rozmluví volbu levice. Video si nebere servítky – věcné argumenty míchá s úšklebky, které podle kritiků balancují na hraně vulgárního zesměšňování venkova a starých lidí. Za klipem přitom podle autorů nestojí žádná politická strana. Je to způsob jak oslovit a zapojit do politického rozhodování „facebookovou generaci“, nebo jen výstřel do prázdna? A nepřekračuje klip hranice vkusu a nepřispívá k mezigenerační nevraživosti? Téma pro socioložku Jiřinu Šiklovou, režiséra klipu Petra Zelenku a zástupce Mladých sociálních demokratů Jana Pecha.
  22:41
  Balabán /1961 - 2010/
   Ve věku 49 let zemřel ostravský spisovatel a překladatel Jan Balabán. Ve svých oceňovaných povídkách a románech psal o ztroskotancích a o zoufalých existencích v mezních životních situacích, označování za existencialistu ale odmítal s tím, že smrt a bolest jsou tím, co činí život smysluplným. Co Jan Balabán znamenal pro moderní českou prózu, rozebereme s šéfredaktorem nakladatelství Host Miroslavem Balaštíkem, který jeho knihy vydával.
   29:00
   Topící se Řecko
    Ještě včera Řecko jakoukoli finanční pomoc odmítalo. Stačila ale jedna noc a oznámení Eurostatu, že v dluzích topící se stát je na tom hůř, než se dosud předpokládalo, a nedůvěra finančních trhů překročila pro Řecko už tak téměř neúnosnou mez. Premiér Papandreu proto zatáhl za lano aktivující dohodnutý záchranný mechanismus. Jaká reakce se dá čekat od nejsilnějších evropských hráčů a hlavně Německa? Postaví se požadavku čelem, nebo se budou snažit půjčce nějak vyhnout? A jaký vliv to bude mít na důvěru v evropskou měnu? Téma pro ekonoma Michala Mejstříka a investičního bankéře Ondřeje Jonáše.
    41:40
    Fenomén Hašek
     Pětačtyřicetiletý hokejový brankář Dominik Hašek se už několikrát loučil s kariérou. Bez adrenalinu na ledě ale nevydrží, proto si před rokem plácl s vedením Pardubic, znovu se navlékl do výstroje a vlezl do hokejové branky. Spousta lidí kroutila hlavou – proč dává v sázku svou gloriolu? A jak to může v tak vysokém věku fyzicky ustát? Teď Hašek s Pardubicemi slaví extraligový titul a podle expertů hrál v úspěchu týmu klíčovou roli. Rozhovor s Dominikem Haškem nabídneme na závěr pořadu.
     Přehrát celé video
     Stopáž60 minut
     Další díl
     26. duben 2010

     Přehled dílů

      

     Události, komentáře na sociálních sítích

     Napište nám