Dnešní témata: Topolánkova budoucnost, Papežovo mlčení?, Pomoc Řecku, Kontroverzní kontroly v Bavorsku, Obnova barokního divadla

Obsah dílu

Přehrát vše

DNEŠNÍ TÉMATA

TOPOLÁNKOVA BUDOUCNOST
Ustojí Mirek Topolánek kritiku i po výkonné radě ODS a zůstane v čele strany? Napětí kolem jednání už se projevilo - šéf Senátu Přemysl Sobotka zasedání opustil. V úterý po celodenní debatě užšího stranického vedení Topolánek oznámil, že odstupovat nehodlá. Do hry ale teď vstupují i krajští lídři – a v regionech se o prospěšnosti Topolánka jako lídra strany bouřlivě diskutuje. Aktuální vývoj jednání výkonné rady ODS a případné výsledky hned v úvodu Událostí, komentářů.

PAPEŽOVO MLČENÍ?

Papež Benedikt XVI. se podílel na zamlčování zneužívání dětí duchovními římskokatolické církve – s takovým obviněním přišly americké noviny The New York Times. Ještě jako kardinál v 90. letech údajně nijak nereagoval na informace o americkém pastorovi, který ve škole pro neslyšící ve Wisconsinu zneužil možná až 200 chlapců. Kryl Benedikt XVI. vědomě případy pedofilie? A jak obvinění zahýbalo Vatikánem? Téma pro vedoucího českého vysílání Rádia Vaticana Milana Glasera.

POMOC ŘECKU
Francie se s Německem dohodla na formě pomoci silně zadluženému Řecku – podrobnosti představí na začínajícím summitu Evropské unie. Zatím neoficiálně se mluví o kombinaci úvěrů od států eurozóny, které by se k nim přihlásily dobrovolně, a finanční pomoci od Mezinárodního měnového fondu. Odsouhlasí takové řešení celá sedmadvacítka? A padá tak varianta vlastního unijního úvěrového fondu? Přímo z Bruselu se přihlásí zpravodajka Eva Hrnčířová. Komentář ve studiu přidá investiční bankéř Ondřej Jonáš.

KONTROVERZNÍ KONTROLY V BAVORSKU
Policejní kontroly aut u bavorských hranic jsou v Česku terčem kritiky. Tuzemští řidiči si stěžují na nedůstojnou šikanu, podle politiků kontroly neodpovídají duchu Schengenu. Z pohledu německých orgánů ale má takzvané závojové pátrání po odstranění hraničních kontrol vyplnit bezpečnostní vakuum. Jak kontroverzní policejní kontroly obhajuje přímo bavorský ministr vnitra Joachim Hermann? Dozvíte se z exkluzivního rozhovoru.

OBNOVA BAROKNÍHO DIVADLA
V areálu zámku ve Valticích na Břeclavsku chtějí památkáři obnovit zdevastované barokní divadlo. Jeho interiéry byly za komunismu vybourány a objekt se stal velkou parkovací halou pro traktory zemědělců. Pokud by se záměr rekonstrukce vydařil, mohla by se jižní Morava pyšnit zřejmě jedinou replikou takto starého divadla v Evropě. Daří se na projekt shánět peníze? Kde berou památkáři pro rekonstrukci potřebné podklady? Otázky pro restaurátora a člena Asociace historických divadel Jiřího Bláhu.

Stopáž60 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín