Dnešní témata: Antisemita Finkelstein?, Rozplétání Pandurů, Policejní pochybení, Úspěch angažovaných filmů

DNEŠNÍ TÉMATA

ANTISEMITA FINKELSTEIN?
Do Prahy přijel přednášet americký politolog Norman Finkelstein. Ačkoli je sám židovského původu, řadí se mezi nejznámější kritiky izraelské politiky. Jeho nejznámějším titulem je kniha Průmysl holocaustu: Úvahy o zneužívání židovského utrpení". Podle Finkelsteina je genocida spáchaná na židovské populaci využívána k legitimizaci násilné politiky Izraele vůči Palestině. Otevírá Finkelstein odvážně tabuizované téma, nebo jen nahrává antisemitským náladám? Hostem Událostí, komentářů bude Norman Finkelstein osobně. Ve studiu ho doplní bývalý předseda pražské židovské obce Tomáš Jelínek.

ROZPLÉTÁNÍ PANDURŮ
Výpověď manažerů firmy Steyr, kteří Mladé frontě Dnes naznačili korupci provázející armádní nákup obrněnců Pandur, dál zaměstnává česká média. Politikům se ale do rozpletení okolností obchodu, zdá se, moc nechce – bez konkrétních důkazů svalují zodpovědnost jeden na druhého a nakonec se všichni shodnou, že je celá kauza vlastně mediálně zbytečně vybuzená. My půjdeme na úplný začátek a zeptáme se bývalého ministra obrany Karla Kühnla, proč vlastně objednávku Pandurů v roce 2006 podepsal. Nepřehlednou kauzu se pak pokusíme rozmotat s novinářem Pavlem Otto z E15.

POLICEJNÍ POCHYBENÍ
Vraždě hudebníka Pavla Malhockého a jeho ženy v Českých Budějovicích bylo možné zabránit. To je závěr jihočeské policie. Podezřelým je syn zavražděné z předchozího manželství, který páru dlouhodobě vyhrožoval. Českobudějovičtí policisté naše pozvání odmítli. Jak měla policie postupovat, aby tragédii zabránila? Jak se nebezpečnost konkrétního případu vyhrožování hodnotí? Ptát se budeme Jiřího Matznera, právníka Bílého kruhu bezpečí.

ÚSPĚCH ANGAŽOVANÝCH FILMŮ
Vyhlašování britských filmových cen BAFTA ovládlo drama z irácké války Smrt čeká všude. Zastínilo i favorizovaný kasovní trhák Avatar. Snímky se sociálním podtextem bodovaly i na Berlinale. Jsou poslední úspěchy angažovaných filmů na festivalech jen náhodou, nebo trendem? Téma pro filmového publicistu Vojtěcha Ryndu z Lidových novin.

Stopáž60 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín