Dnešní témata: Irské rozhodnutí; Propadlý dům; Nejstarší předchůdce člověka

Obsah dílu

Přehrát vše

DNEŠNÍ TÉMATA

IRSKÉ ROZHODNUTÍ
Pozornost Evropské unie se upírá na Irsko. Irové totiž rozhodují v druhém referendu, jestli schválí Lisabonskou smlouvu. Dokázala vláda Iry přesvědčit, aby smlouvě napodruhé řekli „ano“? Jaké se odhadují výsledky? Nejen na to se zeptáme zvláštního zpravodaje v Dublinu Martina Řezníčka. Pokud se vyplní odhady, které předpovídají těsné vítězství příznivců smlouvy, přesune se pozornost z ostrovní republiky do Česka. Prezident Klaus, známý odpůrce Lisabonu, teď čeká na rozhodnutí Ústavního soudu, u kterého je nyní senátorský návrh na přezkoumání smlouvy. Je to ze strany prezidenta jen zdržovací taktika, nebo čeká, co mu Unie za podpis nabídne, jak spekuluje třeba polský tisk? A jak se na Česko dívají ostatní země sedmadvacítky? Ve studiu přivítáme ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho.

PROPADLÝ DŮM
V centru Prahy se zřítila část opravované budovy. Spekuluje se, že trosky zavalily až sedm dělníků. Na místě zasahují záchranáři i hasiči. Jak k neštěstí došlo? A hrozí propady i u dalších rekonstruovaných staveb? Na místo neštěstí se podíváme se zpravodajem Jaroslavem Kramerem a do studia přijde Milan Vašek ze Stavební fakulty ČVUT.

NEJSTARŠÍ PŘEDCHŮDCE ČLOVĚKA
Archeologové představili nejstarší kosterní nález předchůdce člověka. Nalezli ho už v roce 1994 v Etiopii, teď s ním seznámili veřejnost. Kosterní pozůstatek patří hominidovi starému více než 4 miliony let. Vědci mu říkají Ardi. Jak významný nález se pro poznání lidského původu archeologům podařil? Co nového ukázal o lidských předcích? A je možné Etiopii, ve které se našla i slavná Lucy, považovat za kolébku lidstva? Téma pro antropologa Vladimíra Sládka z Přírodovědecké fakulty UK.

Stopáž38 minut
Rok výroby 2009
 P ST
ŽánrMagazín