Dnešní témata: Nedostatek informátorů; Polsko – výročí pádu komunismu; Příběhy z Afriky

Obsah dílu

Přehrát vše

DNEŠNÍ TÉMATA

NEDOSTATEK INFORMÁTORŮ
Policie se dlouhodobě potýká s odchody svých nejzkušenějších vyšetřovatelů. Nejhorší situace je v Praze, ve Středočeském kraji a na jihu Moravy. Odchod elitního detektiva ale často znamená i ztrátu sítě informátorů, která je na něj osobně navázána. Policie tak přichází o důležité kontakty přímo v podsvětí, které jsou k vyřešení komplikovaných případů často nezbytné. Jak velkým problémem nedostatek informátorů je? Patří jejich získávání mezi priority policie? A proč se nedaří zkušené detektivy s kontakty v policii udržet? Zeptáme se na to bývalého vyšetřovatele hospodářské kriminality Václava Lásky a redaktora Respektu Jaroslava Spurného.

POLSKO - VÝROČÍ PÁDU KOMUNISMU
Před 20 lety se v Polsku konaly první polosvobodné volby. Skončily tehdy drtivým vítězstvím tamního opozičního hnutí Solidarita. Varšava zdůrazňuje, že právě tato událost nastartovala postupné výměny totalitních režimů ve střední Evropě. Bývalý český prezident Václav Havel převzal při této příležitosti v polské Vratislavi cenu Jana Nowaka-Jezioranského za zásluhy v boji za svobodu a demokracii. Jaké byly okolnosti vítězství opoziční Solidarity v Polsku? A jak na něj reagovaly okolní státy, které tou dobou byly ještě plně pod kontrolou komunistů? Téma pro historika Miroslava Vaňka z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

PŘÍBĚHY Z AFRIKY
Česká televize začíná od zítřka vysílat sérii pěti hodinových dokumentů o Africe. Projekt redakce aktuální publicistiky chce problémy tohoto kontinentu ukázat hlavně pomocí příběhů obyčejných lidí. Jednotlivé díly se věnují například boji s šířícím se virem HIV, dětské účasti ve válkách nebo africké migraci do Evropy. Dokumenty ale představí i kulturní odlišnosti kontinentu – třeba rozšířené mnohoženství nebo specifickou gastronomii. Více řeknou dvě členky tvůrčího týmu – režisérka Andrea Majstorovičova a scenáristka Zuzana Šimůnková.

Stopáž38 minut
Rok výroby 2009
 ST
ŽánrMagazín