Dnešní témata: Česko v budoucnosti, Speaker odchází, Sto let Nicholase Wintona

Obsah dílu

Přehrát vše

DNEŠNÍ TÉMATA

ČESKO V ROCE 2065 – DEMOGRAFICKÁ PROGNÓZA
Počet lidí v Česku podle předpovědi demografů do roku 2065 vzroste jen mírně. Dramaticky se ale změní skladba obyvatel – počet důchodců se proti dnešku zdvojnásobí. Prognóza počítá i s pozvolným zvyšováním plodnosti českých žen – udržení růstu populace ale zajistí pouze příliv cizinců. Zveřejněná projekce přináší pozitivní očekávání – například větší naději dožití se vysokého věku, stárnoucí obyvatelstvo ale zároveň předpokládá změnu společenského uspořádání. Změní se nějak vnímání starých lidí? Přízpůsobí se důchodová politika? Jak zareagují firmy – budou se víc zaměřovat právě na penzisty? A zpomalí se celkově životní tempo? Podobu a možné problémy budoucí společnosti zkusíme rozkrýt s gerontoložkou Ivou Holmerovou a sociologem Martinem Potůčkem. A s geografem Dušanem Drbohlavem se podíváme na možné scénáře vývoje imigrace.

KAUZA BRITSKÝCH POSLANCŮ
Skandál kolem pochybných finančních náhrad britských poslanců se stupňuje. Nátlaku řady zákonodárců podlehl předseda Dolní sněmovny Michael Martin a oznámil svou rezignaci. Co je na případu zajímavé? Proplácení účtů nebylo protiprávní – někteří poslanci ale možnosti využívali do krajnosti – třeba k zaplacení opravy tenisového kurtu nebo hypotéky. A Michael Martin sám se zneužívaní poslaneckých dávek přímo neúčastnil – kritici mu ale vyčítají, že situaci zlehčoval a neřešil. Stal se Martin obětním beránkem zkostnatělého systému? Nebo nese svůj díl viny? A vypovídá razantní přístup ke kauze něco o britské politické kultuře? Politický skandál rozebereme s naším spolupracovníkem Ivanem Kytkou živě z Londýna.

STOLETÝ NICOLAS WINTON
Sir Nicolas Winton, který těsně před druhou světovou válkou zachránil životy více než šesti set židovských dětí, dnes slaví sté narozeniny. Z okupovaného Československa organizoval jejich převoz do Británie. V Praze na Petříně k Wintonovu výročí vznikl "Sad zachránců dětí“ – má připomenout zásluhu lidí, kteří s nasazením vlastního života ukrývali dětské uprchlíky. O fascinující osobě Nicolase Wintona a okolnostech jeho záchranné mise budeme mluvit s historikem Michalem Frankem. A osudy zachráněných dětí příblíží přímo jedno z nich - Dagmar Šímová.

Stopáž38 minut
Rok výroby 2009
 P ST
ŽánrMagazín