Dnešní témata: Kontroverzní předvolební klip, Speciál – Evropské volby

Obsah dílu

Přehrát vše

DNEŠNÍ TÉMATA

KONTROVERZNÍ VOLEBNÍ SPOT
Ode dneška začala oficiální část kampaně do Evropského parlamentu. Veřejnoprávní média začala vysílat volební spoty všech kandidujících politických stran, hnutí a koalic. Tuto povinnost má ze zákona. Generální ředitel České televize Jiří Janeček se ale přesto rozhodl jeden ze spotů stáhnout z vysílání. Videonahrávka propagující nacionalistickou Národní stranu totiž podle něj podněcuje k rasismu a xenofobii. Proti spotu se ostře ohradili i premiér Jan Fischer a ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Co všechno mohou politická seskupení v rámci vlastní propagace zveřejňovat? Kdy už překračují právo? A jak by se teď k této záležitosti měla postavit policie a ministerstvo vnitra? Aktuální téma rozebereme s politoložkou Vladimírou Dvořákovou, romským aktivistou Ivanem Veselým a právníkem České televize Martinem Elgerem.

SPECIÁL – EVROPSKÉ VOLBY
Druhým dílem pokračuje diskusní série Událostí, komentářů před volbami do Evropského parlamentu. Ty nás čekají 5. a 6. června. Představíme další čtveřici lídrů kandidátek z celkových 32 politických stran, hnutí a koalic, které se o účast v europarlamentu ucházejí.
Dnes to bude stávající europoslankyně Jana Bobošíková, obhajující svůj post v rámci koalice Suverenita, za Pravý blok Petr Cibulka, lídr SRP-RSČ Miroslav Sládek a jednička České strany národně socialistické Ivan Šterzl. Zjišťovat budeme jejich názory na další směřování Evropské unie, Lisabonskou smlouvu a na dosavadní práci českých europoslanců.
Naše politická analytička Martina Lustigová pak přiblíží, jaké pravomoci Evropský parlament vlastně má.

Stopáž38 minut
Rok výroby 2009
 ST
ŽánrMagazín