Dnešní témata: Zelení žádají odvolání Vesecké; Protesty zemědělců; 10 let v NATO; Finanční podvodník století Madoff

Obsah dílu

Přehrát vše

DNEŠNÍ TÉMATA

ZELENÍ: ODVOLEJME VESECKOU!
Strana zelených vyzvala své vládní partnery, aby neprodleně odvolali Renátu Veseckou z funkce nejvyšší státní zástupkyně. Chtějí tak obnovit důvěru v instituci státního zastupitelství. Zástupce strany znepokojilo hlavně nedávné odvolaní šéfa liberecké pobočky Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem Adama Bašného. Zelení už jednou s výhradami k Vesecké ve vládě nepochodili – mají tentokrát šanci uspět? Zeptáme se 1. místopředsedy strany Ondřeje Lišky.

ZEMĚDĚLSKÉ PROTESTY
Několik tisíc zemědělců v Praze protestovalo kvůli nerovným dotačním podmínkám v Evropské unii a taky nízkým výkupním cenám mléka. Nelíbí se jim, že farmáři z nových členských zemí EU dostávají na dotacích o desítky procent méně než jejich kolegové ze starých členských států. Proto požadují dorovnání dotací už od příštího roku a ne až od roku 2013. Mají čeští politici vůbec možnost už vyjednané podmínky změnit? A jak by si samotní zemědělci představovali nápravu současného stavu? V duelu se utkají ministr zemědělství Petr Gandalovič /ODS/ a prezident Agrární komory Jan Veleba.

10 LET V NATO
Před 10 lety vstoupilo Česko do Severoatlantické aliance. Šlo o první rozšíření NATO po konci studené války. Jací jsou Češi spojenci? A je NATO připravené čelit novým bezpečnostním hrozbám? V exkluzivním rozhovoru pro Českou televizi se zeptáme generálního tajemníka NATO Jaapa de Hoop Scheffera.

PODVOD STOLETÍ
Americký finančník Bernard Madoff se přiznal k tzv. investičnímu podvodu století. Před newyorským soudem připustil vinu ve všech 11 případech, ve kterých je obviněn z klamání investorů a zpronevěry nejméně 50 miliard dolarů. Hrozí mu za to trest až 150 let. Ostře sledovaný soud v New Yorku sledoval náš americký zpravodaj Michal Kubal. Proč se na tak rozsáhlé podvody přišlo tak pozdě? A jsou vůbec k něčemu finanční audity, když žádné nesrovnalosti u Madoffa nezjistily? Odpoví komentátor Respektu Janem Macháčkem.

Stopáž38 minut
Rok výroby 2009
 ST
ŽánrMagazín