Magazín o různých podobách populární hudby a jazzu tentokrát nabízí: Skupina Mind The Step Pavla Jakuba Ryby aneb jazz fusion z Kutné Hory v pražské Redutě – Marta Kubišová koncertovala v Divadle na Vinohradech – Fenomén zvaný Věra Bílá a skupina Kale (2004). Režie J. Mudra

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Pavel Jakub Ryba (nar. 1961 v Kutné Hoře) patří rozhodně mezi nejlepší české baskytaristy ve středoevropském měřítku. Prestižní americký jazzový časopis Jazz Rewiew v recenzi na jeho album Yes, Yes, No, No nešetřil chválou: „Není úžasné, že hudba překračuje jakékoli hranice? Rodným jazykem Pavla J. Ryby je českoslovenština, ale jeho vyjadřování prostřednictvím bezpražcové kytary je srozumitelné v jakémkoli jazyce. Je skvělým umělcem, jednou z čelných osobností českého jazzu. Pavel J. Ryba je hvězda. Má nesmírnou energii a široký záběr, v němž je místo jak pro jazz, tak pro klasickou hudbu, pop a rock.“ Své zkušenosti sbíral v mnoha souborech. Prvním byl Jazz Q Martina Kratochvíla, po němž Rybu pro své Combo FH angažoval Daniel Fikejz, a pak v Rybově hudebním životopise následovaly formace Jazz Fragment, Dobrý večer Quintet nebo Jakub Venzel (s níž na pantonském albu Jazz Magma v šestaosmdesátém taky absolvoval svůj gramofonový debut). V roce 1995 pak založil vlastní sestavu Mind The Step (odtud také zkratka nynějšího M. T. S.), v jejímž čele pro Bonton natočil stejnojmenný kompakt. Přes Plesk! Jany Koubkové, který s ní spoluzakládal, se mu pak otevřela možnost účinkovat i se Zdeňkem „Sarkou“ Dvořákem nebo s členy Českého klarinetového kvarteta, z něhož se k němu na snímcích pro „Yes, yes, no, no“ připojil Petr Valášek.

Marta Kubišová se narodila 1. listopadu 1942 v Českých Budějovicích. Zpívat začala s taneční kapelou z lázeňského orchestru. Stejně jako Helena Vondráčková se účastnila soutěže Hledáme nové zpěváky. Později účinkovala v pardubickém kabaretu, pro který ji objevil Boban Ondráček. S ním také v roce 1963 odchází do plzeňské Alfy. Zde ji objevili zástupci divadla Rokoko Josef Vobruba a Darek Vostřel a Marta v srpnu 1964 nastoupila v jejich divadle. Jejím prvním velkým hitem byla píseň Loudá se půlměsíc, v originále Losing You, se kterým bodovala v Houpačce. V roce 1966 natáčí film Mučedníci lásky, ve kterém hraje tajemnou dívku. V roce 1966 a 1968 získala Marta své zasloužené a poctivě odhlasované Zlaté slavíky. V roce 1968 bodovala Marta hlavně s písní Modlitba pro Martu. Také v roce 1969 Marta vyhrála Zlatého slavíka, ale ten jí byl předán pouze za dveřmi redakce Mladého světa. A v roce 1970 byly výsledky ankety na rozkaz shůry pozměněny tak, že Marta skončila až na sedmém místě, ačkoli pro ni přišlo opět nejvíce hlasů. Po příchodu Václava Neckáře a Bobana Ondráčka z Alfy se v Rokoku vytvořil základ pro budoucí Golden Kids.To vše ukončil srpen 68. V roce 1989 se ale vše změnilo. 21. listopadu 1989 na zcela zaplněném Václavském náměstí zpívá Marta Kubišová Modlitbu pro Martu a hymnu. 3. prosince se koná Koncert pro všechny slušný lidi, kde Marta účinkuje s bratry Ebenovými. Začala nová kariéra, která vyvrcholila jejím koncertem ve Vinohradském divadle.

Věra Bílá a Kale vystoupili v rámci festivalu Otevřená náruč na prknech pražského Stavovského divadla. Je to bezesporu nejúspěšnější česká etno-popová skupina v zahraničí, která vystupovala již ve 24 zemích na světově nejprestižnějších pódiích. Její koncerty jsou popsány jako „nejlepší živá vystoupení na této planetě“. A Věra Bílá je nazývána romskou Ellou Fitzgerald. Pochází z muzikantské rodiny Giňů a zpěvu se věnuje, kam jí paměť sahá. Podle její přezdívky „Kal’i“ (rom. Černá) se později pojmenovala i kapela, která ji doprovází (Kale znamená Černí). Je na té nejlepší cestě stát se ceněným exportním artiklem naší hudební scény. Během tří let získala ve světě vysoký kredit: vystupovala na řadě exkluzivních festivalů a prestižní francouzskou přehlídku Les Printemps de Bourges dokonce zahajovala společně s Cesariou Evorou.

(Repríza z roku 2004)

Stopáž37 minut
Rok výroby 2004
 4:3
ŽánrHudba