Sto let od narození spisovatele Bohumila Hrabala je tentokrát příležitostí pro průvodce literární revue Jana Lukeše a Jana Schmida k rekapitulaci významu této osobnosti s jeho přáteli, spolupracovníky, vydavateli i čtenáři. Tedy s Jiřím Menzelem, Václavem Kadlecem, Pavlem Řezníčkem, Benjaminem Kurasem či Zdeňkem Mertou

Sto let uplyne 28. března od narození Bohumila Hrabala. Starší generace počítají setkání s jeho díly ke svým zásadním čtenářským zážitkům. Jinak je tomu se čtenáři polistopadovými: v letech 1992-1997 vyšlo sice 19 svazků Sebraných spisů Bohumila Hrabala, se spisovatelovým odchodem však zájem o jeho dílo začal upadat. Věc došla dokonce tak daleko, že studenti nymburského gymnázia, které má nést Hrabalovo jméno, se proti tomuto nápadu vzbouřili. S odkazem na to, že prý byl budoucí spisovatel nezdárným žákem, přičemž, jak se posléze ukázalo, samotné jeho dílo ani nečetli… Náš návrat k Bohumilu Hrabalovi a k autentickým vzpomínkám na něj bude tedy i pokusem vnést do věci trochu reálného světla.

Čtenář V.I.P.: Jiří Menzel

Režisér a scenárista Jiří Menzel (* 1938) vydal před Vánoci knihu svých pamětí do roku 1988 Rozmarná léta (2013). Není jeho knihou první: už v 90. letech vydal dva svazky fejetonů Tak nevím (1996) a Tak nevím podruhé (1998). Literární talent si nese už z rodiny: jeho otec Josef Menzel (1901-1975) byl mj. redaktorem a překladatelem a také autorem populárních dětských knížek o Míšovi Kuličkovi. Nepochybně právě literární cit Jiřího Menzela přivedl ke spolupráci s Bohumilem Hrabalem, díky které se stal nejvytrvalejším a také nejrespektovanějším adaptátorem jeho próz pro film. Logicky je proto právě Hrabalovi věnována nemalá část Menzelových vzpomínek a nás bude zajímat třeba i to, co o něm zůstalo jen v náznaku či nevysloveno.

Spisovatel: Benjamin Kuras

Klikněte pro větší obrázek Žurnalista, esejista a dramatik Benjamin Kuras (* 1944) pochází ze Zlína, studoval anglistiku a češtinu, v roce 1968 emigroval do Velké Británie, kde pracoval až do roku 1989 pro BBC. Od poloviny 70. let se věnuje také psaní rozhlasových a divadelních her, z nichž některé pak přepracoval i do novelistické podoby. Od 90. let se v řadě českých periodik uplatnil jako dosti provokativní publicista a podobně je to i s jeho knihami, jejichž témata se rozprostírají od historie a politiky (Je na Marxu život?, 2000), přes filozofii a náboženství (Nebýt Golema, 1999 a 2013, Slepování střepů. Komenského návrat, 2007) až k sexu a kulinářství (Tao sexu, 2004, Ciao sexu, 2005, Mao sexu, 2008, Kulinářská velmoc Británie - Pravicová kuchařka I., 2008). Nejednou ovšem B. K. nalézá mezi těmito oblastmi vzájemné souvislosti: např. v knize Politika prochází pupkem (2006) či v Soumraku bílého muže (2012). Názory B. K. bývají kontroverzní, ale snad nikdy nepostrádají věcný základ a vtip. Leč i na něj jako by dopadl „soumrak bílého muže“-publicisty: český tisk chřadne, a tak jej opouští a věnuje se svým hrám, které teď inscenují i česká divadla.

Nakladatelský počin

Klikněte pro větší obrázek Antonín Kočí (* 1970) je šéfredaktorem nakladatelství Mladá fronta a seznámí nás s tím, jakou část v jejich celkové produkci zaujímá vydávání knih Bohumila Hrabala. Jedná se jednak o tzv. malou řadu textů B. H., kterých má vyjít v prvním pololetí celkem 19 svazků v úpravě Luboše Drtiny. Dále o zahájení sedmisvazkové edice Díla B. H., které na základě někdejších Sebraných spisů koncipuje tým odborníků pod vedením Jiřího Pelána a v úpravě Zdeňka Zieglera. To má na starosti redaktor Tomáš Dimter (* 1972), který případně informace doplní.

Klikněte pro větší obrázek Krom toho Mladá fronta v březnu vydá samostatně reprint Hrabalových Domácích úkolů, knihy zakázané a sešrotované v roce 1970. A ještě jeden hrabalovský počin Mladé fronty: Hlučná samota. Sto let Bohumila Hrabala 1914/2014, svazek více než tisícovky fotografií a dokumentů ze spisovatelova života a díla, který vyjde v březnu. Jeho editorem je Petr Kotyk (* 1963) spolu se svou manželkou Světlanou Kotykovou a Tomášem Pavlíčkem.

Téma

Václav Kadlec (* 1951), to je jméno, které se skrývá nejen za někdejším nakladatelstvím Pražská imaginace, ale i za dodnes možná nedoceněnou prací na Sebraných spisech Bohumila Hrabala, které PI vydala. V. K. se s Hrabalem seznámil na jaře 1986 v Kersku, a právě tam se spolu s ním vydáme, aby nás provedl po místech, která inspirovala spisovatelovu imaginaci. Bohužel restaurace Hájenka, známá ze Slavností sněženek, je právě v mimosezonní rekonstrukci, takže si ji budeme moci natočit jen zvenčí, stejně jako Hrabalův víkendový domek, který má už nového majitele.

Klikněte pro větší obrázek Na počátku 90. let zaujal svou prózou na pomezí autobiografie a fikce Hvězdy kvelbu (1992) básník a prozaik Pavel Řezníček (* 1942). Celý život pracoval v nejrůznějších převážně manuálních profesích, přitom své surrealisticky laděné práce publikoval za normalizace v zahraničí a v samizdatu. Jak líčí ve své nejnovější knize Vrstva chleba, vrstva vápna, královna (2013), s Hrabalem, jemuž je tu věnováno nemálo místa, se znal od roku 1965. Sám svou knihu charakterizuje jako „vzpomínky na lidi, které jsem měl rád, ale i ty, které jsem rád neměl. Těch druhých bylo asi víc“. Můžeme se tudíž od něj nadít mnoha nečekaných postřehů i nejedné poťouchlosti, jak je jeho paměť či fantazie přináší v nepřeberném množství.

Přesah

Klikněte pro větší obrázek Nakonec odskok zcela jinam, i když v prvotině Zdenka Merty (* 1951) Pražská svatba a jiné erotické povídky (2014), kterou rovněž vydala Mladá fronta, se jméno Bohumila Hrabala vyskytuje také. Důležitější ale je, že se zdá, jako by známý hudební skladatel a autor řady muzikálů začínal knihou nějakou novou dráhu. Odstartovala ji ostatně už loni jeho povídka Malý princ, která zvítězila v soutěži deníku MF Dnes mezi 250 jinými. Tu kniha obsahuje v jiné verzi také a spolu s ní deset dalších, doprovozených fotografiemi Terezy z Davle. Série milostných propletenců a erotických karambolů má nesporně svůj styl a hudebnická profese Z. M. se v nich také nezapře.

Bohumil Hrabal
spisovatel

Bohumil Hrabal

* 28. 3. 1914

† 3. 2. 1997

Nejpřekládanější český autor dvacátého století, jeden z nejosobitějších spisovatelů vůbec.


Stopáž52 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín