Literární kritik, publicista a spisovatel Viktor Šlajchrt se sochařem a výtvarníkem Otmarem Olivou v baru u Michala Prokopa

Viktor Šlajchrt byl po dlouhé roky intelektuální oporou týdeníku Respekt. V novinách začínal jako elév až ve 40 letech, poté, co se začal rozpadat tradiční nakladatelský a knižní trh, v němž se od poloviny 80. let pohyboval. Literatura se mu stala životním cílem, za kterým vytrvale kráčel, i když byla tato jeho cesta klikatá – vedla postupně přes regionální univerzitu a místo venkovského učitele v Krušných horách nebo i uklízeče v pražském metru. Vedle publicistiky a literární kritiky vydal Viktor Šlajchrt i sbírku poezie a nedávno také výběr z fejetonů pod názvem Bankrot.

Otmar Oliva je sochař a výtvarník, jehož životní osud i dílo významně ovlivnil jeho původ. Pochází totiž z Olomouce, z historického arcibiskupského sídla. Své místo k životu pak nalez ve Velehradě, slavném poutním místě křesťanství. Jeho názory byly už formovány osudem jeho otce, který byl jako bývalý příslušník západního odboje komunistickým režimem perzekuován a později prakticky donucen emigrovat. Otmar Oliva sám byl vězněn za šíření Charty 77 hned po ukončení studií na pražské Akademii výtvarných umění. Ve stejné době se stal papežem Polák Jan Pavel II, který mu později, už po revoluci, umožnil tvořit přímo ve Vatikánu. Jeho dílo, vedle volné tvorby, čítá sochy, liturgické plastiky, ale také zvony, pamětní medaile či náhrobky.

Stopáž28 minut
Rok výroby 2012
 P ST