Generál ve výslužbě a protikorupční aktivista Karel Randák s investigativním novinářem Jaroslavem Spurným v baru u Michala Prokopa

Bývalý vrcholový cyklista, sportovní trenér, ale také generál ve výslužbě Karel Randák reprezentuje neobvyklý příběh: šéf zpravodajské služby, který po odchodu do civilu dál pokračuje ve své profesi, ovšem na soukromé úrovni. Skoro jako šerif z westernu vyhlásil nemilosrdnou soukromou válku tuzemské korupci a vyvolává tím bouřlivé reakce. Na jedné straně se mu dostává potlesku veřejnosti, na druhé se spekuluje o tom, zda si náhodou nevyřizuje také své osobní účty. Taková obvinění se objevila, ať už šlo o tak zvanou Toskánskou aféru Mirka Topolánka, nebo údajné vyvádění peněz z pražského Dopravního podniku. Nadační fond proti korupci, v jehož správní radě zasedá, každopádně předává policii i médiím profesionálně rozpracované korupční kauzy.

Čerstvý nositel prestižní novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky – Jaroslav Spurný patří k veteránům české investigativní žurnalistiky, které se věnuje už víc než dvacet let na stránkách časopisu Respekt. V dobách, kdy začínal, bylo běžné, že novináři až aktivisticky podporovali demokratické změny ve společnosti. Později se ale museli naučit přistupovat k politikům a vládnoucí elitě kriticky, ačkoliv v jejích řadách měli z revolučních dob řadu přátel. Jaroslav Spurný se dlouhá léta pohybuje v prostředí bezpečnostních a zpravodajských služeb a tak se i v jeho případě nabízí otázky, do jaké míry je člověk v tomto prostředí schopen odolat, aby sám dříve nebo později nepropadl zpravodajským hrám.

Stopáž37 minut
Rok výroby 2012
 P ST