Muzikant a psychoterapeut Dan Horyna s bývalým protidrogovým policistou Zdeňkem Fífou Zavázalem v baru u Michala Prokopa

Dan Horyna je někdejší rocková hvězda, frontman metalové skupiny Vitacit. Tenhle někdejší mistr republiky v běhu na 1500 metrů se později vážně zapletl s proslulou českou drogou pervitin. Tehdy, v 70. letech, ještě nikdo netušil, jak obrovský byznys se z pervitinu u nás, ale i po celém světě jednou stane. Dan Horyna se z těžké závislosti dostával třikrát a přišel při tom o tři manželství. V současnosti už deset let abstinuje. Je jedním z hrstky tehdejších pervitinových pionýrů, kteří nejenže všechno přežili, ale byl o nich i nedávno natočen film, nazvaný Piko. Dnes pracuje jako terapeut drogově závislých, stále zpívá a stal se budhistou.

Film Piko, který popisuje strhující a zároveň tragický příběh českého pervitinu, vzniknul na základě vyprávění Zdeňka Zavázala. On sám je totiž živoucí kronikou protidrogové policejní historie u nás. Přiblížil se k ní už v 80. letech, ještě v rámci tehdejší Veřejné bezpečnosti. Zažil přerod totalitní policie v tu současnou a stál i u vzniku Národní protidrogové centrály, ve které pracoval až do svého odchodu od policie v roce 2004. Podobně jako například vrcholoví sportovci musel po ukončení policejní kariéry hledat nový smysl života. Dnes je Zdeněk Zavázal mužem v domácnosti, formálně vzato čerstvým otcem na rodičovské dovolené – a také major ve výslužbě, kterému nikdo ze známých či kolegů neřekne jinak než Fífa.

Stopáž37 minut
Rok výroby 2012
 P ST