Klikněte pro větší obrázek

Hana Cielová (1958) a Štefan Uhrík (1955)

vystudovali scenáristiku a dramaturgii na pražské FAMU. Jako scénáristé se podíleli na celovečerních filmech "Šiesta veta" (1986, scénář Hana Cielová, režie Štefan Uher - cena za nejlepší scénář roka) a "Iba deň" (1988, scénář Štefan Uhrík, režie Michal Ruttkay, Vladimír Štric a Kvetoslav Hečko), které byly uvedeny na mnohých mezinárodních festivalech a prohlídkách (Edinburgh, Pesaro, La Rochelle, New Delhi, Paříž...), na větším počtu televizních filmů (např. "Cudzinci", 1992, režie Jaroslav Rihák - cena za nejlepší scénář na 1. ročníku Balatonského festivalu středoevropské iniciativy v Kesztehely a speciální cena poroty na televizním festivalu v japonské Nagoji) a na mnoha televizních inscenacích a rozhlasových hrách.

Jako filmoví novináři a kritici psali pro následující české i slovenské deníky i časopisy: Film a divadlo, Mladé rozlety, Kultúrny život, Prostor, Kino, Metropolitan/Telegraf, MF Dnes, Lidové noviny, Kinorevue, Reflex, Film Fan, Playboy, Variety, Týden, Film a doba, Cinema, Film Jam, Exit, Rolling Stone. Přispívají také do prestižní mezinárodní filmové publikace, ročenky Variety International Film Guide.

Hana Cielová a Štefan Uhrík byli členy řádných porot i porot FIPRESCI (Mezinárodní federace filmové kritiky) a jsou poradci různých mezinárodních filmových festivalů. Věnují se také propagaci českého filmu v zahraničí. V roce 1998 a 1999 zorganizovali například v spolupráci s Ministerstvem zahraničí putovní přehlídku nového českého filmu po USA. Podílejí se také na přípravách Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, kde v sekci Fórum nezávislých (dříve Sedm statečných a Návrat sedmi statečných) od roku 1992 (s výjimkou roku 1994) představují nezávislé filmy především z USA.

Štefan Uhrík, který pracoval jako dramaturg Slovenské televize a později Barrandova, byl také členem komise Nadace Miloše Havla na podporu českého filmu. V roce 1994 získal v rámci programu NIPKOW PROGRAM čtyřměsíční stipendium pro evropské profesionály v oblasti audiovizuálních médií v Berlíně, v roce 1995 dvouměsíční stipendium ve WEXNER CENTER FOR THE ARTS na Ohio State University v Columbusu, Ohio, USA. Od roku 1995 vede na pražské FAMU seminář o nezávislém filmu, o nezávislém filmu přednášel také na Masarykově univerzitě v Brně. Jako koordinátor pro Střední Evropu se podílí také na trhu filmových projektů - Co-Production Meetings, které organizuje Mezinárodní filmový festival Mannheim-Heidelberg. Ve stejné funkci pracoval také pro program Circle 98, jeden z programů organizovaných evropskou audiovizuální institucí Eureka Audivisuel. V roce 1997 vedl společně s Hanou Cielovou také filmový kurs pražského letního semestru pro americké studenty Ohio University.

Od roku 1994 připravují Hana Cielová a Štefan Uhrík pro Českou televizi filmový magazín, měsíčník FILMOPOLIS, zaměřený především na nekomerční a nezávislý film. Premiéra FILMOPOLISU byla 4. 2. 1994 na ČT2.