Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Novinky z Francouzského potěšení

Lidé ze spolku Francouzské potěšení se zabývají záchranou a pomocí psům v nouzi, velmi často těm z množíren. Spolek Francouzské potěšení, z. s. vznikl koncem roku 2017, nicméně už nejméně tři roky předtím se stejnou činností zabývala skupina nadšenců a fandů francouzských buldočků. V reportáži vám představíme příběhy několika zachráněných pejsků. A to si pište, že vás dostanou.

O spolku Francouské potěšení se dozvíte víc na: http://french-joy.cz/

Život s okřídleným kamarádem

Papoušíček šedokřídlý

Papoušíčci patří mezi nejmenší papoušky na světě. Papoušek šedokřídlý je jedním ze sedmi nejběžnějších druhů. Měří kolem 12 cm a váží sotva 30 g. Samečci se liší od samičky modrými znaky na křídlech a kostřeci (opeření nad kostrčí). Jejich domovem je Jižní Amerika – od sušších otevřených oblastí až po vlhké lesy. Ke krmení hledají ovoce, hlavně fíky, bobule, semena trav v různém stupni zralosti, či výhonky a pupeny, nepohrdnou ani drobným hmyzem. Hnízdí v malých dutinách nebo rozsedlinách skal. Mimo hnízdění se sdružují do malých hejn. Je to velmi společenský papoušek, který by měl být chován v páru. Nedoporučuje se chov ve skupinách, protože papoušíčci jsou vysoce teritoriální ptáci a došlo by k vážným potyčkám, především v době toku. Pokud chováme papoušíčka samostatně, je třeba se mu hodně věnovat, aby netrpěl. Dokáže se dobře ochočit a být milým společníkem. Vzhledem ke své droboučké velikosti ho lze chovat v menších klecích. I když je to velmi malý papoušek, jeho křik je velmi pronikavý. Zajímavou kolekci papoušíčků chová ZOO Bošovice.

Autorka textu: Magdalena Žohová

Spolek pro kočku Příbram

Spolek byl založen v roce 2011 díky skupině několika dobrovolnic, kterým není lhostejný život opuštěných, nechtěných či týraných koček. Hlavním úkolem spolku je odchyt a kastrace toulavých koček, aby se již dále nemnožily, a následná péče o ně. "Odchycené kočky dáváme kastrovat na veterinární klinice na Weilovně. Po kastraci jsou kočky umístěny na doléčení v domácích depozitech u členů spolku. Plaché kočky jsou v letním období vypouštěny zpět na odchytové místo, kde se krmí,“ říká Soňa Čápoví, předsedkyně Spolku pro kočku Příbram. V reportáži se seznámíte s několika příběhy koček, poznáte ty, které hledají nové domovy a dozvíte se také to, proč je potřeba kočkám z ulice pomáhat a především jak.

Více na stránce www.spolekprokockupribram.cz

Nabídka koček z Poděbrad

CATKY, z. s. PODĚBRADY
tel.: 723199443
č. účtu: 210 069 87 75 / 2010
www.catky.cz
www.facebook.com/catky.cz/

Chapman

Chapmana se jeho původní majitelé zbavili, protože mordoval slepice. Před rokem provinilce přijal spolek Catky, ale řeči o slepicích považovali za nepravděpodobné. Chapman měl vážné respirační problémy. Léčba je zmírnila, ale neodstranila. Nebýt jeho chronické rýmy, odneslo by si ho domů už několik zájemců. Chapman je velmi kontaktní, návštěvy oddaně doprovází na každém kroku, asistuje řemeslníkům, účastní se domácích porad, v noci dělá polštář synovi předsedkyně spolku. Nedávno se mu podařilo opustit zasíťovanou zahradu. Nikdo neví kudy ani jak. V rámci nedovolené vycházky vykonal návštěvu u sousedů. Přátelsky pohovořil s jejich dost velkou fenkou Týnou, pozdravil se s jejich třemi kočkami, a nakráčel až do kuchyně, kde ho sousedka pohostila kapsičkou. Chapman posvačil, rozloučil se, na zahradě zakousl slepičku a šel domů. Chcete ho?

Belinda

Belinda žila na milovickém sídlišti. Koťata rodila někde v křoví, o jídlo prosila místní obyvatele. Belindiny poslední děti se narodily letos na jaře v bezpečí a dostatku v depozitu spolku Catky. Belinda je vzorně vychovala, vypravila do světa a zůstala na kočičí základně. Nebyla ale úplně šťastná. Četný kočičí kolektiv se jí nelíbil. Nakonec našla domov ve vesnickém domku se zahrádkou. Několikrát ji ze spolku Catky navštívili a vždy vypadala jako moc spokojená kočičí paní domu. Jenže osvojitelé spokojení nebyli. Belinda nebyla jako jejich bývalá kočka a během dvou týdnů se nestala oddaným mazlíkem. Tak se Belinda vrátila. Je lehce nerudná vůči kočičím kolegyním a kolegům, ale moc milá k lidem. A čeká na ten pravý domek se zahrádkou, a hlavně s lidmi, kteří ji budou mít rádi takovou, jaká je.

Adonis

Adonis odevzdaně ležel před brankou jakéhosi domu a bylo mu už celkem všechno jedno. Vypelichaný kožich měl plný zhnisaných děr po kousancích a spalovala ho horečka. Paní domu se kocouří trosky ujala. Každý den s ním jezdila na veterinu a kocour se uzdravil. A hned mu narostl hřebínek a začal se vytahovat na domácího psa, jaký že je frajer a rváč. Pes si to od nějakého přivandrovalce nenechal líbit a vypukla válka, kterou paní domácí ukončila přesunem Adonise do útulku. Adonis se rychle proměnil ve statného krasavce s nepřekonatelnou touhou ukázat každému, že on je superkocour a neporazitelný bojovník. Ani kastrace tento stav nijak nezlepšila. Adonis se pere vyloženě na sportovní úrovni. Své soupeře má v podstatě rád. Někteří to ale nevědí a dost se ho bojí. Adonis hledá domov se zahradou. Na svou čest slibuje, že po jeho zahradě se nikdy nebudou potloukat žádní cizí kocouři. A taky slibuje, že ke svým lidem bude hodný, vstřícný, přítulný a mazlivý.

Dante

Na autobusové zastávce ve Chvalovicích u Nymburka stával každé ráno mladý černý kocourek. Běhal za lidmi, mňoukal, ale nikdo si ho nevšímal, jen občas utržil kopanec. Nikdo ho neznal, nikdo o něj nestál. Asi mu jeho člověk ujel autobusem a kocouří kluk ho stále marně vyhlížel. A tak putoval do útulku. Dantemu jsou 2 roky. Je to hodný, milý, mazlivý černý panter. Moc rád běhá po zahradě. Jeho nový domov by určitě měl být vybaven bezpečným venkovním výběhem.

Tyrion

Tyrion je kamarád, společník a asistent u čehokoli. Okouzlil už kdekoho a několik lidí mu už slíbilo i domov. Nakonec si to ale rozmysleli. Tak tu Tyrion stále čeká na někoho, komu bude moci přinášet každodenní příděl radosti. V květnu mu bude rok. Je očkovaný a kastrovaný.

Pamela

Pamela a její početné kočičí příbuzenstvo pocházejí od majitele. Velmi zásadového pána, který zásadně nesouhlasí s kastracemi koček, péčí o ně a zřejmě ani s jejich krmením. Když jeho koťata vážně onemocněla, naprosto ho to nezajímalo. Nezajímalo to ani místní kočičí organizace, tak musela Pamela se sestřičkou ujet 130 km, aby se jim dostalo pomoci. Pamela se postupně vyhrabala ze všech zdravotních problémů. Je z ní veselá, mazlivá, zvědavá číča. Jsem moc ráda, že nemusí živořit ve svém rodišti, a ještě lepší by bylo, kdyby našla vlastní domov.

Mabel

4. ledna letošního roku večer po setmění se před brankou kočičí základny spolku Catky objevil balík. Balík ve tvaru přepravky. Ano, v balíku byla přepravka. A v přepravce kočka. Kočka s velikým břichem. Mabel. Vyšetření ukázalo, že micina nemá žádný fatální problém, ale obrovský močový měchýř a plynatá střeva. Asi, chudák, musela v balíku sedět hodně dlouho. Mabel se ukázala být čupr stařenkou. Vděčnou, hodnou, veselou a žravou. Je v tak dobré kondici, že musela podstoupit kastraci, protože jinak by si promptně opatřila koťátka. Mabel nejspíš měla domov a někoho, kdo ji měl rád. Pak se něco stalo a ona byla najednou na obtíž. Tak na obtíž, že byla odložena jako balík. Najde se někdo, kdo Mabel dopřeje dožít v klidu domova?

Brano

Branovi je třičtvrtě roku a je to trochu nenápadný kocourek. Hodný, milý, ale nijak se neprosazuje a spíš trpělivě čeká až si ho někdo všimne. Potřebuje trochu času na to, aby se v novém místě rozkoukal. Ale nebojte se, rychle si zvykne. Je to nekonfliktní kocourek, který si zaslouží péči hodného člověka. Na oplátku vám prozáří život.

Kočka

Výběr nové kočky

Pokud si chcete pořídit nového zvířecího kamaráda, je nutné vědět, jakými pravidly se řídit. Vybírat vhodné mazlíčky dnes pomohou naši specialisté. Vydáme se do Sobotky za kamarádkami Stelou a Rozárkou. Úspěšně se starají o jiná zvířátka a rády by zachránily nějakou kočku z útulku. Děvčata potřebují poradit, kde kočku vybrat a čeho si všímat při výběru na místě. Klára vysvětlí, co všechno potřebuje kočka v lidském obydlí i jak se o nový přírůstek starat. Stela s Rozárkou v kočičím útulku vybraly malé kotě. Budou pro něj muset správně připravit prostředí, vymyslet jméno a pořídit mnoho hraček.

Pes

Výběr nového psa

V Čakovicích žije pan Jaroslav, který se v minulosti už na Rudu obrátil se svou fenkou Míšou. Nyní by Míše rád vybral vhodného kamaráda z útulku. Ruda doporučuje, jak má hledat vhodného pejska, jak poznat dobrý útulek a čeho je třeba si všímat při volbě psího přítele. Při výběru je nutné hodnotit hlavně temperament a ne vzhled. Podaří se některému zvířátku z útulku okouzlit nového majitele?

Stopáž26 minut
Rok výroby 2020
 P ZJ ST AD HD