Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Petr Rajchert

Obsah dílu

Přehrát vše

Renata a Xanto

Xantík je Renatina druhá polovina a oči na čtyřech packách. Teď ale potřebuje pomoc. Paní Renata je nekoukavec. Jak sama nevidomým říká. Její čtyřnohý parťák Xanto jí se vším moc pomáhá. Je ale vážně nemocný. Projekt Donwio, v jejímž názvu jsou schovaná anglická slova donate a win, se rozhodla spojit síly s celebritami a získat obnos na léčbu. Tím plní sen nejen těm, kteří potřebují pomoc, ale i těm, kteří touží po netradičním zážitku. Sedmiletý leopardí labrador je víc než dobrý přítel. Protože Renata se s bílou holí bojí, doprovází ji na každém kroku. Společně pomáhají, kde mohou. Jezdí na besedy po celé republice, navštěvují babičky a dědy v domovech důchodců. Ti volají spíš Franto než Xanto, ale to hafanovi vůbec nevadí. „Xantík je moje druhá polovina a moje oči na čtyřech packách. Bohužel má nemocné srdíčko a diagnóza zní: nedomykavost jedné chlopně a zúžená srdeční aorta. Mívá záchvaty, nemůžeme na žádné dlouhé procházky, nesmíme dlouho házet míček. Je taky poté své práci, kdy mě vodí, unavený, potřebuje odpočívat. Teď mu nasadili léky, které by měly to srdíčko trochu držet. Nezaberou-li léky na srdce a budou i další výsledky na příští kontrole u veterináře špatné, bude se muset přistoupit k operaci. Xantík by už potřeboval i začít užívat kloubní výživu, tak teď šetřím právě na ni. Z důchodu splácím ještě úvěr na byt, a tak to není žádná hitparáda. Určitě si nestěžuji a jsem ráda, když mohu pomoci někomu dalšímu, to se potom rozsvítí svět i mě,“ říká skromná a usměvavá Renata. I když je sama nevidomá a prodělala transplantaci ledviny i slinivky, stará se o spolek DOTEKY NADĚJE, z.s. U nás musí každý, kdo potřebuje pomůcky, dát ze svého 10 % z celkové částky. Např. vodící pes stojí okolo 280 tisíc a nevidomý musí uhradit 28 tisíc, což je pro většinu zrakově postižených neskutečná částka. Asistenční psi se nehradí vůbec. Renata sehnala peníze pro zrakově postižené školáky, kteří teď můžou navštěvovat běžnou školu a být mezi svými kamarády. Sama plete ponožky a pro ty se stavují lidé, kteří hodí pár peněz do pokladničky. Každý říjen zase otevírá na týden Kavárnu ve tmě, kde po celou dobu obsluhuje návštěvníky, kteří se rozhodnou užít si čas v jejím světě. A tak už to bývá, že kdo sám pomáhá, o pomoc si říct neumí. Proto pomáhá projekt Donwio konkrétním rodinám a lidem za pomoci našich celebrit. Ani pani Renata neskrývá radost z toho, že od neznámých lidí přichází pomoc: „Já na svět a lidi v něm nevidím, ale vždy dokážu rozpoznat, kdo má srdce na pravém místě a kdo ani neví, k čemu ho má...“

Zdroj: Donwio

Na slovíčko s výtvarnicí

Nezapomenutelná

Naše fenka, dalmatinka se nebála ohňostrojů, uměla šplhat po žebříku, aniž by ji to někdo učil a byla moc krásná, ušlechtilá, ze skvělého chovu po rodičích i prarodičích atd... Prostě pro mě jí vlastně byla škoda! Nevodila jsem ji na výstavy, ani jsem nezaložila chovnou stanici. Zato byla a je pro mě stálým zdrojem inspirace i když si ji již před lety povolal psí Bůh k sobě. Jsem jí vděčná za mnohé! Zvláště pak za to, že zachránila od úrazu, nebo ještě něčeho horšího, moji dcerku, která v té době byla v těsně předškolním věku. Toho zimního odpoledne jela moje dcera na sáních celkem z bezpečného i když dost strmého svahu. Vozilo se tam i spousta jiných dětí a jako oni, chtěla i ona jet a řídit sáně sama. Sáně však najely na hroudu sněhu a změnily směr. Plnou rychlostí se řítily na kmen silné borovice rostoucí na začátku příkré zarostlé stráně. Malé dceřiny nožky nebyly schopny sáně ubrzdit a já je nedokázala dohonit! Vtom naše fenka vyběhla jako vystřelená raketa a začala sáně brzdit. Muselo ji to bolet. Ale sáně se zpomalovaly až se úplně zastavily necelý metr od stromu.

Autor textu: Inka Delevová, malířka a ilustrátorka

Psí stopaři

Víte, co je mantrailing? Je to jedinečná metoda vyhledávání osob za pomoci psa, vycvičeného ke stopování hledané osoby podle individuálního pachu. Cílem výcviku mantrailingového psa je vychovat pracovního workoholika. Pes pracuje na lidské stopě na základě výcviku a svých schopností, ale řídí se i emocemi. Každý člověk specificky voní, každý má individuální pach, který se mu celý život nemění. A podle tohoto pachu je vycvičený pes schopen hledaného člověka vystopovat. Mantrailing rozvíjí u psů motivaci k stopování, přirozenou psí schopnost sledování jednoho individuálního pachu za účelem nalezení konkrétní osoby. A víte, který pes má nejlepší čich ze všech plemen? Bloodhound. Poměrně tvrdohlavý pes, který byl původně určen pro lov zvěře, má však rovněž výjimečné dispozice ke stopování a ukázal se být nejlepším stopařem. Ale pátracím psem se mohou stát i psi jiných plemen, zvládne to prý každý pes. Nejvíce jsou mantrailingoví psi využíváni při hledání pohřešovaných, kterými jsou obvykle senioři s duševní poruchou nebo osoby se sebepoškozujícími úmysly. Jaké jsou podmínky pro to, aby pes se svým psovodem mohli vyrazit do práce a co potřebují? Co pes minimálně potřebuje pro identifikaci osoby a jak dlouho se pachová stopa udrží, aby ji pes ještě zachytil? A co je to pettrailing? Odpoví nám guru mantrailerů, Ing. Lubomír Satora z Czech Rescue Mantrailing Teamu. Se svým druhým bloodhoundem se věnuje mantrailingu jako dobrovolník už 13 let a vezme nás na setkání party mantrailerů na Vysočině, abychom ocenili záslužnou práci stopařů, lidských i psích.

Nabídka psů z Ostravy

Magistrát města Ostravy
Odbor ochrany živ. prostředí
Oddělení útulku pro psy
Provozní 4a
Ostrava-Třebovice
Tel. 599 455 191
Č. ú. 110189 – 1649297309/0800
www.utulek.ostrava.cz

Áron

Tříapůlletý Áron je v útulku nejdéle, zanedlouho to bude téměř dva roky. Potřebuje zkušeného člověka, který má prostor a alespoň polovinu psího srdce, aby pejskovi pomohl nalézt nový smysl života. Potřebuje čas, aby si na nového kamaráda zvykl. Nejlépe by bylo, kdyby zájemce vícekrát zavítal do útulku, než si Árona v klidu odveze do nového domova. K cizím lidem je rezervovaný, v útulku je to pohodář, protože všechny „své lidičky“ zná a má se k nim jako ten nejlepší kamarád. Bude spolehlivým ochráncem a parťákem celé své rodiny. Nic si nepřejeme více, než aby už konečně našel svou spřízněnou duši.

Baruna

Desetiletá fenka Baruna se hodí pro lidi, kteří nikam nespěchají a chtějí svůj volný čas naplnit láskou. S největší pravděpodobností se narodila a žila celý svůj život na ulici. Téměř neumí v lidech číst, ale chce a snaží se o důvěrný kontakt. Jakékoli prudší pohyby, napnutí vodítka při procházce i hlazení je pro ni zatím ne zcela osvojená činnost a dostává ji do rozpaků. Je čistotná, na krmení nenáročná, vhodná do bytu na pomalé navykací procházky. Ze zahrady, kde by byla sama, by si nejspíš hledala cestičky za svobodou.

Ben

Dvouapůlletý Ben je v útulku už skoro půl roku. Je to kamarád, pohodář, milý k lidem, vhodný ke psím sportům i pro začátečníky. Miluje procházky, běhání, prostor. V útulkovém kotci je velmi nešťastný. Ten prostor ho neurotizuje, točí se v kotci dokola tak, že někdy není k zastavení. Bude věrným, učenlivým a nenáročným společníkem celé rodiny.

Bivoj

Tříletý Bivoj je po Áronovi druhý pejsek s nejdelším pobytem v útulku, rok a třičtvrtě. Bivoj je nenáročný pohodář někam na zahrádku, třeba i ke starším lidem, kde si bude moci jen tak užívat svého psího života. Přijít si pro pohlazení, kdy bude sám chtít. A vězte, že nepohrdne žádnou dobrůtkou na přilepšenou. Není to pes do města, nesnese náhubek a úzkostlivou manipulaci v podobě přílišné péče. Potřebuje volnost a dvoreček se spaním uvnitř.

Cézar

Pětiletý pejsek Cézar strávil v útulku nejdelší dobu ze všech nabízených pejsků, ale to proto, že už se tu ocitl nadvakrát, nejprve na 2 roky a teď už zase tři měsíce čeká na tu pravou rodinku. Byl 4,5 měsíce v nové rodině, ale ta ho opět nechala na ulici, bez vysvětlení… Cézar je nenáročný, středně velký psík, který si postupně buduje vztah k novému člověku. Pokud se však blíže seznámí, je to nerozlučný kamarád. Má rád běhání a procházky. Mohl by odejít do rodiny se zahrádkou, nebo k aktivnějším lidem. Bude skvělým parťákem na výšlapy i na mazlení.

Dimi

Tenhle od pohledu veselý pejsek Dimi, který má rád pohyb a procházky, přišel do útulku letos v únoru. Dlouho nemohl odejít do nového domova, jelikož byl velmi zanedbaný. Dnes už je sedmiletý Dimi v pořádku a velmi aktivní. Celodenní člověčí pozorností, péčí a láskou může nabýt dojmu, že při pohledu na jeho milý a nevinný výraz je mu vše dovoleno a předem odpuštěno. V tomto případě toho lišácky využije, vezme vše „do svých tlapek“ a bude prosazovat své. Tak jako tomu bylo v nové rodině, kde setrval pouhých 10 dní. Zkušenější páník si s ním ale hravě poradí a ukáže mu, kde jsou jeho hranice.

Endy

Čtyřapůlletý Endy je středně velký, energický psík, který ze všeho nejvíc miluje přítomnost člověka, jenž mu dá velké množství pozornosti. Má rád různé hry a ač nemá moc zafixovanou správnou poslušnost, při důsledném vedení si vše rychle osvojí. Bude to parťák na akční výlety a aktivity v podobě psích sportů. Aktivní rodinka v něm získá nepřekonatelného i oddaného kamaráda.

Gabin

Přestože desetiletý Gabin neměl v minulosti štěstí na své majitele, bude milým společníkem pro kohokoli. Už čtyři a půl měsíce je v útulku oblíbencem venčitelů, kteří jsou nadšeni z jeho nikdy nekončící dobré nálady a hravosti. Je nenáročný, vhodný do každé rodiny i pro začátečníky. Nikdy nepokazí žádnou legraci, výlety do přírody si užívá a bude sdílet s celou rodinou velmi rád jak pohodu, tak i všechny rodinné aktivity.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2019
 P ZJ ST AD HD