Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Hraboši a stav naší krajiny

Hraboši se letos přemnožili, což velmi nelibě nesou zemědělci, neboť jim ničí úrodu. A tak vydal Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský v pondělí 5. srpna povolení k plošné aplikaci jedu Stutox II. To vyvolalo velkou vlnu odporu u některých odborníků a u ochránců zvířat. Ministr zemědělství Miroslav Toman toto rozhodnutí o plošné aplikaci jedu v pátek pozastavil a následující pondělí 12. srpna pozastavení potvrdil. Zemědělci mohou jed aplikovat pouze do nor hrabošů.

I přesto dochází k otravám volně žijících zvířat. 22. srpna uhynuli na Opavsku dva čápi bílí po otravě fosfidem zinku, který je účinnou látkou jedu na hraboše Stutox II. Informoval o tom Český svaz ochránců přírody poté, co otravu potvrdil Státní veterinární ústav v Olomouci. „Prokázaná otrava čápů na Opavsku potvrzuje, že fosfid zinku není žádný „bezpečný jed“. Po několika desítkách otrávených zajíců na jižní Moravě tu máme důkaz, že fosfid zinku zabíjí i zvířata, která se hraboši živí. Právě čápi totiž místa s větším výskytem hrabošů vyhledávají a polykají je vcelku. Snadno tak mohou dostat smrtelnou dávku jedu,“ říká Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické a dodává: „Zjištění o otravě čápů ukazuje, že aplikace Stutoxu na povrch půdy je skutečně nebezpečná a je správné, že není povolená. Problémy zemědělství musíme řešit komplexní změnou přístupu ke krajině, ne se snažit zachránit zisky ve zdevastované krajině za jakoukoli cenu.“

Víte o ptácích s podezřením na otravu?

Pokud zjistíte, že na poli leží granule jedu nebo tam jsou uhynulí živočichové, pošlete informaci na Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) podatelna@ukzuz.cz a v kopii na ČSO cso@birdlife.cz.

Zároveň vložte případy nalezených ptáků do databáze birds.cz, bližší informace o možných otravách pošlete také na mail cso@birdlife.cz.

Petice Vraťme život do krajiny

Česká společnost ornitologická dlouhodobě upozorňuje, že kvůli intenzivnímu zemědělství mizí z České republiky polní ptáci, zhoršuje se kvalita půdy a povrchové i podzemní vody jsou znečištěné pesticidy. Prostřednictvím petice https://www.birdlife.cz/petice-za-krajinu/ apeluje na ministra zemědělství Miroslava Tomana, aby se zasadil o zdravé zemědělství a pestrou krajinu. Petici podepsalo už téměř 50 tisíc lidí v elektronické a papírové podobě.

Na slovíčko s výtvarnicí

Když má Mahárádža rozmary

Skicovala jsem v ZOO. Tentokrát slony a hrochy. Moje dcera kreslila taky. Už jsme tam byly dost dlouho. Vyšly jsme obě z pavilonu ven na čerstvý vzduch. Stojíme u výběhu slonů, všude plno lidí a najednou rachot. Slon vyrazil malé kovové dveře a vydal se pomalým krokem napříč naším stanovištěm. Vzápětí vyběhli zřízenci s tyčemi. Bylo vidět zmatek v jejich obličejích. Pak se dostavil ještě jeden člověk a tvářil se důležitě. „Utekl nám slon!“ sdělil do jakési trubky, kterou držel jako hlásnou troubu před sebou. „Nic nedělejte, nehýbejte se a hlavně nepískejte! To by ho mohlo rozzuřit a zašlapal by vás do země. Vyčkejte až přijde jeho ošetřovatel! Nepískejte!!!“ Zdůraznil ještě jednou. Koukala jsem po mladících, kteří stáli kolem, jestli náhodou nevyzkouší zapískat, a bála se, co by to udělalo. S dcerou jsme se zrovna nalézaly nejblíž toho svobody milujícího zvířete. Stáli jsme tam všichni bez hnutí více než 45 minut a nikdo nepřicházel. Najednou se to moudré zvíře pomalu dalo do pohybu. Otočilo se, prošlo zpátky kolem nás, zvedlo chobotem kovová vrátka, jako by nic nevážila, a prošlo do výběhu. Ještě jednou se slon otočil, jako když přehlíží Mahárádža své poddané, a opřel o zeď za sebou ta vytržená dvířka.

Autor textu: Inka Delevová, malířka a ilustrátorka

Netopýři, naši sousedé

To, že netopýři obývají s lidmi jejich obydlí už asi téměř nikoho nepřekvapí. Není ničím výjimečným, že při zateplování domů dojde k odkrytí kolonie netopýrů, která si škvíry ve zdech a různé niky vybrala za svůj úkryt. Občas se stane, že se netopýr objeví ve wafkách, ale i s tím už si ochránci zvířat a odborníci na netopýry dokážou hravě poradit. V této souvislosti si dovolíme připomenout, že všechny druhy netopýrů jsou u nás přísně chráněné. Pokud objevíte ve svém domě nebo bytě netopýra, zavolejte na SOS netopýří linku 731 523 599. Stejně se zachovejte i v případě, že najdete zraněného netopýra.

V reportáži se tentokrát zaměříme na netopýry žijící v dutinách starých stromů. Kolem nádraží v Kunraticích jich žije několik druhů a daří se jim tam už více než 20 let. Dagmar Zieglerová ze ZO ČSOP Nyctalus říká: „Netopýrům se v této lokalitě líbí. Kromě množství starých stromů s dutinami jsou v místě i tři rybníky, takže netopýři tam mají jak dostatek míst k úkrytu, tak hojně hmyzu, kterým se živí. A neruší je ani nedaleká dálnice.“ Kdyby se však stromy pokácely, ztratí netopýři jak přirozený úkryt, tak zdroj obživy, neboť hmyz držící se ve starých stromech by zmizel s nimi. V takových případech by netopýři museli hledat náhradní úkryt a potom se často uchylují do lidských obydlí, ať už rodinných domů, paneláků nebo výškových budov.

Podívejte se na reportáž a zjistěte více o netopýrech i jejich ochraně.

Nabídka koček z Českého Brodu

Pozor kočka! z.s.
Depozitum Český Brod
tel. č.: 603 800 338
č. účtu: 280 049 17 75 / 2010
www.pozorkocka.cz

Daryl

Pokud se doma nudíte a nudit se nechcete, vezmete si domů kocoura Daryla. Je to pěkný rošťák, všechno hned zkoumá, všude je první. Darylek se umí ale také pomazlit, přitom přede jako kolovrátek a olizuje na znamení přízně nos tomu, kdo se mu zrovna věnuje. Je to zkrátka rarášek, neposeda a miláček všech depozitních tet. Daryl je sice ještě kotě, ale má vlastní hlavu. Když si něco umane, většinou je po jeho. Miluje házení míčků, plyšových myšek a dokáže zdolat každé škrabadlo. Daryl potřebuje v novém domově dostatek pohybu a zábavy a také další kočku nebo kocourka jako kamaráda. Jinak by se nudil a zlobil.

Flanelka

Světlá mourinka Flanelka je ze všech koťat v depozitu nejklidnější. Dlouhonohá, štíhlá modelka se zasněným pohledem vás zaujme na první pohled. Ráda sedavá u okna a pozoruje dění venku. Flanelku nabízíme pouze do bytu, nikdy venku nebyla a při její povaze, bychom to ani nedoporučovaly. Kočičího kamaráda uvítá, ale když se budete hodně věnovat, může být i zvířecím jedináčkem. V takovém případě počítejte s tím, že k Vám Flanelka přilne celým svým kočičím srdcem.

Bernie

Černá Bernie je asi pětiletá kočičí dáma, která původně patřila lidem bez domova. Možná proto ráda spává zabalená pod hadry nebo se zavrtává pod prostěradlo. K cizím lidem je Bernie zpočátku nedůvěřivá, ale po chvilce zvykání se z ní stává velký mazel. Líbilo by se jí jak v bytě, tak v domácnosti, kde by měla přístup ven, ale není to nutnost. Hlavně, že budete mít kočičku rádi.

Sirša

Sírša je postarší kočička, kterou nechali lidé u domu, ze kterého se odstěhovali. Je to velmi společenská číča, i k cizím lidem se přijde nechat pomazlit. Se samozřejmostí zvládá i psa, který je desetkrát těžší než ona. Je povídavá a má velmi hustou srst s podsadou. První dny v depozitu proplakala, ale teď už si užívá tepla, mazlení a dobrého jídla. Sírša by se hodila ke staršímu člověku, který hledá společnost milé a klidné kočky.

Salsa

Salsa a její sestry. Černočerná krasavice Salsa hledá domov spolu se svými sestřičkami nebo zvlášť, avšak ideálně do domácnosti k dalšímu zvířecímu kamarádovi. Všechny tři černé kočičí sestry jsou krásné, hravé, vrnivé a zdravé. Ničeho se nebojí, jsou zvyklé jak na kočky, tak na lidi. Spolehlivě používají kočičí toaletu s hrudkujícím stelivem, milují konzervy a maso a zvykají si na granule. Neváhejte a osvojujete.

Sushi

Sushi je černá holčička s bílými tlapičkami a bradičkou, trochu rošťák, ale mazel a nebojsa. Miluje běhání za hozenými míčky nebo hraní s peříčky na provázku. V novém domově ocení dalšího hravého zvířecího kamaráda, aby jí nebylo smutno. Sushi je zvyklá na bytové podmínky a spoustu dalších koček. Proto by se jí líbila společnost alespoň ještě jedné hodné kočky. Bez problémů zvládá toaletu s hrudkujícím stelivem, miluje maso a konzervy, nepohrdne ale ani granulemi nebo nějakým tím kočičím pamlskem.

Billie

Když malý Billie doputoval do depozita, nemohl se postavit na zadní nohy. Jen se plazil a zadní půlku těla tahal za sebou. Teď už je všechno jinak. Běhá, honí míčky, šplhá po klecovém rámu kotce, řádí jako každé zdravé půlroční kotě. Bude to opravdický mazlík se srdcem na dlani, ale i čertík pro kterého není žádná lumpárna problém. S kocourkem Billiem se rozhodně nudit nebudete.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2019
 P ZJ ST AD HD